Używasz przestarzałej przeglądarki internetowej. Proszę zaktualizuj swoją przeglądarkę dla zapewnienia poprawnego wyświetlania strony.

Przejdź do treści

Blog

30.09.2016

Tradycje i symbole świąteczne – jakie jest ich znaczenie?

Podczas świąt Bożego Narodzenia praktykujemy wiele różnych obrzędów. Czy jednak wiemy, co się za nimi kryje i jaka jest ich historia?  

Choinka

Tradycja ubierania świątecznego drzewka w wigilijny poranek przyszła do nas z Niemiec na przełomie XVIII i XIX wieku. Sama choinka symbolizuje drzewo życia, światełka są metaforą narodzin Chrystusa, łańcuchy oznaczają kuszącego węża, a bombki są znakiem grzechu. Wszystko to ma przypominać człowiekowi nie tylko o wygnaniu z raju, ale również o szansie życia wiecznego, jaką każdemu daje Bóg. Z kolei prezenty, które kładziemy pod choinką są symbolem darów, które otrzymał mały Jezus, ale też wzajemnego obdarowywania się pierwszych wyznawców chrześcijaństwa.  

Sianko

Garść siana położona pod obrusem ma oznaczać ubóstwo i żłóbek, w którym przyszedł na świat Jezus Chrystus. Dawniej prócz sianka na stole przynoszono do domostwa całe snopy zboża, które później rozstawiano po kątach izby – miały one zapewnić urodzaj i dobrobyt w nadchodzącym roku.  

Opłatek

Łamanie się opłatkiem na początku wieczerzy jest najważniejszym punktem Wigilii i pochodzi z XIX wieku. Poprzez składanie sobie życzeń wszyscy domownicy zbliżają się do siebie: ten zwyczaj symbolizuje wzajemne poświęcenie się, wyrażenie wdzięczności, odpuszczenie win oraz chęć dzielenia się efektami swojej pracy. Dawniej wytwarzano także kolorowe opłatki, którymi dzielono się ze zwierzętami – miało to uchronić je od łapania chorób.  

Wolne miejsce przy stole

Dodatkowe nakrycie na wigilijnym stole przeważnie szykowane jest dla niespodziewanego gościa w postaci zbłąkanego wędrowca. Symbolizuje ono również pamięć o tych członkach naszej rodziny, którzy nie mogą z nami spędzić świąt ze względu na odległość, a także o tych, którzy zmarli.  

Świeca wigilijna

Ten zwyczaj przyszedł do Polski z Holandii, gdzie w Wigilię zapalano przed domem świecę lub lampion. Miał to być znak zaproszenia Maryi i Józefa do domu, aby Jezus mógł się także narodzić w naszym domu. W Polsce świecę zapala się na wigilijnym stole.

Stwórz wiadomość

Podaruj radość

Ta strona wykorzystuje pliki cookie Więcej›. Korzystanie z serwisu oznacza zgodę na ich zapis na tym urządzeniu. Możesz to zmienić w swojej przeglądarce.
Witaj w domu Mikołaja
Zamów Nowy film 2019 i odbierz swój rabat
Niepoprawny adres email.
Ups! Twój adres jest już w naszej bazie.
Przepraszamy, wystąpił błąd.
Odebrało już 565328 osób
NewsletterZapisując się tutaj wyrażasz zgodę na otrzymywanie naszego newslettera z ofertami rabatowymi.

W każdej chwili możesz się wypisać z tej listy korzystając z linka w mailach od Elfi lub zaznaczając taką opcję na swoim koncie (jeśli je posiadasz). Więcej informacji znajdziesz na stronie Regulamin.
Już prawie gotowe...
Podaj nam swoje imię
Wysłaliśmy rabat na Twojego maila.