Używasz przestarzałej przeglądarki internetowej. Proszę zaktualizuj swoją przeglądarkę dla zapewnienia poprawnego wyświetlania strony.

Przejdź do treści

Tradycje i symbole świąteczne – jakie jest ich znaczenie?

13.08.2019

Tradycje i symbole świąteczne – jakie jest ich znaczenie?

Podczas świąt Bożego Narodzenia praktykujemy wiele różnych obrzędów. Czy jednak wiemy, co się za nimi kryje i jaka jest ich historia?  

Choinka

Tradycja ubierania świątecznego drzewka w wigilijny poranek przyszła do nas z Niemiec na przełomie XVIII i XIX wieku. Sama choinka symbolizuje drzewo życia, światełka są metaforą narodzin Chrystusa, łańcuchy oznaczają kuszącego węża, a bombki są znakiem grzechu. Wszystko to ma przypominać człowiekowi nie tylko o wygnaniu z raju, ale również o szansie życia wiecznego, jaką każdemu daje Bóg. Z kolei prezenty, które kładziemy pod choinką są symbolem darów, które otrzymał mały Jezus, ale też wzajemnego obdarowywania się pierwszych wyznawców chrześcijaństwa.  

Sianko

Garść siana położona pod obrusem ma oznaczać ubóstwo i żłóbek, w którym przyszedł na świat Jezus Chrystus. Dawniej prócz sianka na stole przynoszono do domostwa całe snopy zboża, które później rozstawiano po kątach izby – miały one zapewnić urodzaj i dobrobyt w nadchodzącym roku.  

Opłatek

Łamanie się opłatkiem na początku wieczerzy jest najważniejszym punktem Wigilii i pochodzi z XIX wieku. Poprzez składanie sobie życzeń wszyscy domownicy zbliżają się do siebie: ten zwyczaj symbolizuje wzajemne poświęcenie się, wyrażenie wdzięczności, odpuszczenie win oraz chęć dzielenia się efektami swojej pracy. Dawniej wytwarzano także kolorowe opłatki, którymi dzielono się ze zwierzętami – miało to uchronić je od łapania chorób.  

Wolne miejsce przy stole

Dodatkowe nakrycie na wigilijnym stole przeważnie szykowane jest dla niespodziewanego gościa w postaci zbłąkanego wędrowca. Symbolizuje ono również pamięć o tych członkach naszej rodziny, którzy nie mogą z nami spędzić świąt ze względu na odległość, a także o tych, którzy zmarli.  

Świeca wigilijna

Ten zwyczaj przyszedł do Polski z Holandii, gdzie w Wigilię zapalano przed domem świecę lub lampion. Miał to być znak zaproszenia Maryi i Józefa do domu, aby Jezus mógł się także narodzić w naszym domu. W Polsce świecę zapala się na wigilijnym stole.

Stwórz wiadomość

Podaruj radość

Ta strona wykorzystuje pliki cookie Więcej›. Korzystanie z serwisu oznacza zgodę na ich zapis na tym urządzeniu. Możesz to zmienić w swojej przeglądarce.
Witaj w domu Mikołaja
Zamów Nowy film 2019 i odbierz swój rabat
Niepoprawny adres email.
Ups! Twój adres jest już w naszej bazie.
Przepraszamy, wystąpił błąd.
Odebrało już 452205 osób
NewsletterZapisując się tutaj wyrażasz zgodę na otrzymywanie naszego newslettera z ofertami rabatowymi.

W każdej chwili możesz się wypisać z tej listy korzystając z linka w mailach od Elfi lub zaznaczając taką opcję na swoim koncie (jeśli je posiadasz). Więcej informacji znajdziesz na stronie Regulamin.
Już prawie gotowe...
Podaj nam swoje imię
Przepisz wynik działania: 4 + 9
Wysłaliśmy rabat na Twojego maila.