Używasz przestarzałej przeglądarki internetowej. Proszę zaktualizuj swoją przeglądarkę dla zapewnienia poprawnego wyświetlania strony.

Przejdź do treści

Święty Mikołaj – fakty i mity

30.11.2022

Święty Mikołaj – fakty i mity

Postać Świętego Mikołaja jest znana i lubiana na całym świecie. Kult Mikołaja rozwija się od wieków. Święty Mikołaj jest patronem piekarzy, rybaków, notariuszy, żeglarzy, panien, pielgrzymów. Mikołaja, za swojego patrona uznają także marynarze. W całym chrześcijańskim świecie budowane są kościoły pod wezwaniem Świętego Mikołaja - znajdują się one w Polsce, w Rzymie i w innych zakątkach.

Fakty i mity o Świętym Mikołaju

Święta Bożego Narodzenia to czas uśmiechu, radości oraz... prezentów. Pojawienie się pod choinką wyjątkowych niespodzianek przypisywane jest rzecz jasna Świętemu Mikołajowi. Mikołaj,  według słów legendy, mieszka na biegunie północnym i w ciągu jednej nocy dostarcza prezenty wszystkim dzieciom na całym świecie. Ile w tym prawdy? Poznaj najpopularniejsze fakty i mity dotyczące Świętego Mikołaja.

fakty i mity o świętym mikołaju

Mikołaj ma czerwony kubraczek i siwą brodę - MIT/FAKT

Święty Mikołaj to starszy pan z długą, białą brodą, ubrany w czerwony strój obszyty białym kożuchem. To nie do końca prawda. Otóż prawdziwy św. Mikołaj był biskupem, a więc na co dzień chodził w szacie odpowiadającej pełnionej przez niego funkcji. W ikonografii przedstawiany jest właśnie tak - w szatach biskupich, z pastorałem, z mitrą.Współczesny wizerunek Mikołaja został stworzony po 1930 roku przez znanego producenta napojów gazowanych.

Faktem jest część mówiąca o siwiźnie, gdyż na zdecydowanej większość ikon św. Mikołaj przedstawiany jest właśnie jako człowiek z bujnym, siwym zarostem.

Święty Mikołaj mieszka na biegunie północnym - MIT

Obecnie, przeglądając książeczki dla dzieci, czy też oglądając bajki o tematyce bożonarodzeniowej, możemy dowiedzieć się, że Święty Mikołaj zamieszkuje biegun północny.  Niestety, wspomniana informacja dość mocno mija się z prawdą. W rzeczywistości bowiem św. Mikołaj, a więc wspomniany już biskup, zamieszkiwał nie biegun północny, a Myrę - starożytne miasto znajdujące się na terenie wschodniej Licji, która obecnie zajmuje obszar południowo-zachodniej część Anatolii w Turcji.

Święty Mikołaj rozdaje prezenty - FAKT

Choć obecnie może wydawać się to nieprawdopodobne, w rzeczywistości św. Mikołaj naprawdę rozdawał prezenty, na dodatek nie tylko dzieciom i, co najważniejsze, jego hojność nie objawiała się wyłącznie podczas Świąt Bożego Narodzenia. W praktyce bowiem św. Mikołaj wielokrotnie wspomagał swoim majątkiem potrzebujących, w szczególności osoby chore i bezdomne. 

Święty Mikołaj zostawia prezenty pod choinką  MIT

Wydaje się oczywiste, iż biskup z Miry raczej nie zakradał się do domów i nie zostawiał upominków pod drzewkiem bożonarodzeniowym. Miejsce, w którym znajdowane są upominki, różni się w zależności od części świata. Przykładowo w Holandii Święty Mikołaj nie zostawia prezentów pod choinką - grzeczne dzieci znajdują prezenty w specjalnie przygotowanych, drewnianych butach. Amerykański Święty Mikołaj umieszcza podarki w kolorowych skarpetach, wieszanych przez maluchy tuż nad kominkiem.

Rudolf od zawsze był w zaprzęgu Mikołaja - MIT

Naturalnie biskup z Miry nie poruszał się przy pomocy zaprzęgu, który dodatkowo ciągnęły renifery. Niemniej jednak, wspominając sylwetkę bajkowej postaci Świętego Mikołaja, warto nieco przybliżyć postać Rudolfa. Otóż w praktyce wspomniany renifer dołączył do zaprzęgu Mikołaja dopiero w roku 1939. Rudolfa do życia powołał copywriter, Robert L. May na zlecenie sieci sklepów w Montgomery Ward. Opowieść o Rudolfie została zamieszczona w książeczce rozdawanej dzieciom klientów w okresie Bożego Narodzenia.

Mikołaj od zawsze wyróżniał się pobożnością - FAKT

Mikołaj od najmłodszych lat wyróżniał się pobożnością i troską o potrzebujących, ważne dla niego były wszystkie cnoty. Był jedynym dzieckiem bardzo zamożnych rodziców, po ich śmierci cały swój majątek rozdał ubogim. Już jako chłopiec postanowił, że poświęci swoje życie posłudze kapłańskiej.

Mikołaj wrzucił sakiewki z pieniędzmi - FAKT

Jedna z legend głosi, że Mikołaj wrzucił trzy sakiewki z pieniędzmi dla trzech panien, które miały zostać sprzedane do domu publicznego. Dzięki sakiewkom panny miały posag i mogły wyjąć za mąż. To właśnie stąd wywodzi się tradycja wręczania grzecznym dzieciom prezentów. 

Uratował młodzieńców -FAKT

Mikołaj uratował trzech młodzieńców, których cesarz Konstantyn skazał na śmierć za drobne przewinienie. Mikołaj osobiście udał się do cesarza i wstawił się za młodzieńcami. Cesarz przychylił się do prośby Świętego.

Mikołaj brał udział w Soborze Nicejskim -FAKT

Zgodnie ze źródłami święty uczestniczył w Soborze Nicejskim w 325 roku.

Atrybut Mikołaja to złote kule - FAKT

Tak, złote kule to jeden z atrybutów Świętego Mikołaja. Wśród innych atrybutów między innymi znajdują się: anioł, chleb, trzy jabłka, pastorał.

Mikołaj zmarł w Myrze miedzy 342 a 352 r - FAKT

Tak, zgodnie z tym, co podają źródła, Mikołaj zmarł w Myrze. Został zapamiętany jako biskup, który troszczył się o biednych i ubogich, za którego wstawiennictwem działy się wyjątkowe cuda.

Ciekawostki na temat Świętego Mikołaja

To już wszystkie nasze fakty i mity na temat lubianego przez dzieci i dorosłych Świętego. Mamy nadzieje, że nasze ciekawostki się Wam spodobały. 

 

Stwórz wiadomość
Podaruj radość
Ta strona wykorzystuje pliki cookie Więcej›. Korzystanie z serwisu oznacza zgodę na ich zapis na tym urządzeniu. Możesz to zmienić w swojej przeglądarce.