Używasz przestarzałej przeglądarki internetowej. Proszę zaktualizuj swoją przeglądarkę dla zapewnienia poprawnego wyświetlania strony.

Przejdź do treści

Święty Mikołaj – fakty i mity

13.08.2019

Święty Mikołaj – fakty i mity

Święta Bożego Narodzenia to czas uśmiechu, radości oraz… prezentów. Pojawienie się pod choinką tych ostatnich przypisywane jest rzecz jasna Świętemu Mikołajowi, który – według słów legendy – mieszka na biegunie północnym i w ciągu jednej nocy dostarcza prezenty wszystkim dzieciom na całym świecie. Ile w tym prawdy? Poznaj najpopularniejsze fakty i mity dotyczące Świętego Mikołaja.

1. Święty Mikołaj to starszy pan z długą, białą brodą, który na co dzień chodzi w czerwonym stroju obszytym białym kożuchem – MIT/FAKT

To nie do końca prawda. Otóż prawdziwy św. Mikołaj był biskupem, a więc na co dzień chodził on w szacie odpowiadającej pełnionej przez niego funkcji. Nie może więc być mowy o czerwono – białym stroju. Prawdą jest natomiast część, mówiąca o siwiźnie, gdyż na zdecydowanej większość ikon św. Mikołaj przedstawiany jest właśnie jako człowiek z bujnym, siwym zarostem.  

2. Święty Mikołaj mieszka na biegunie północnym – MIT

Obecnie, przeglądając książeczki dla dzieci czy też oglądając bajki o tematyce bożonarodzeniowej, możemy dowiedzieć się, że Święty Mikołaj zamieszkuje biegun północny. Niestety, wspomniana informacja dość mocno mija się z prawdą. W rzeczywistości bowiem św. Mikołaj, a więc wspomniany już biskup, zamieszkiwał nie biegun północny, a Myrę, starożytne miasto znajdujące się na terenie wschodniej Licji, która obecnie zajmuje obszar południowo – zachodniej część Anatolii w Turcji.  

3. Święty Mikołaj rozdaje prezenty – FAKT

Choć obecnie może wydawać się to nieprawdopodobne, w rzeczywistości św. Mikołaj naprawdę rozdawał prezenty, na dodatek nie tylko dzieciom i – co najważniejsze – jego hojność nie objawiała się wyłącznie podczas Świąt Bożego Narodzenia. W praktyce bowiem św. Mikołaj wielokrotnie wspomagał swoim majątkiem potrzebujących, natomiast szczególnie chętnie wspierał osoby chore i bezdomne.  

4. Święty Mikołaj zostawia prezenty pod choinką – MIT

Wydaje się oczywiste iż biskup z Miry raczej nie zakradał się do domów i nie zostawiał upominków pod drzewkiem bożonarodzeniowym. Niemniej jednak – biorąc pod uwagę obecnie przekazywane dzieciom legendy – warto wspomnieć, iż miejsce, w którym znajdowane są upominki różni się w zależności od części świata. Przykładowo w Holandii Święty Mikołaj nie zostawia prezentów pod choinką, a tylko w specjalnie przygotowanych, drewnianych butach, natomiast amerykański Święty Mikołaj umieszcza podarki w kolorowych skarpetach, wieszanych przez maluchy tuż nad kominkiem.  

5. Rudolf – jeden z reniferów ciągnących słynny, latający wóz – towarzyszy świętemu Mikołajowi od zawsze - MIT

Naturalnie biskup z Miry nie poruszał się przy pomocy zaprzęgu, który dodatkowo ciągnęły renifery. Niemniej jednak, wspominając sylwetkę bajkowej postaci Świętego Mikołaja – warto nieco przybliżyć postać Rudolfa. Otóż w praktyce wspomniany renifer dołączył do zaprzęgu Mikołaja dopiero w roku 1939, zaś do życia powołał go copywriter, Robert L. May na zlecenie sieci sklepów Montgomery Ward, która zamieściła opowieść w książeczce rozdawanej dzieciom swoich klientów w okresie Bożego Narodzenia.

Stwórz wiadomość

Podaruj radość

Ta strona wykorzystuje pliki cookie Więcej›. Korzystanie z serwisu oznacza zgodę na ich zapis na tym urządzeniu. Możesz to zmienić w swojej przeglądarce.
Witaj w domu Mikołaja
Zamów Nowy film 2019 i odbierz swój rabat
Niepoprawny adres email.
Ups! Twój adres jest już w naszej bazie.
Przepraszamy, wystąpił błąd.
Odebrało już 452205 osób
NewsletterZapisując się tutaj wyrażasz zgodę na otrzymywanie naszego newslettera z ofertami rabatowymi.

W każdej chwili możesz się wypisać z tej listy korzystając z linka w mailach od Elfi lub zaznaczając taką opcję na swoim koncie (jeśli je posiadasz). Więcej informacji znajdziesz na stronie Regulamin.
Już prawie gotowe...
Podaj nam swoje imię
Przepisz wynik działania: 1 + 4
Wysłaliśmy rabat na Twojego maila.