Używasz przestarzałej przeglądarki internetowej. Proszę zaktualizuj swoją przeglądarkę dla zapewnienia poprawnego wyświetlania strony.

Przejdź do treści

Blog

12.05.2016

Święty Mikołaj – fakty i mity

Święta Bożego Narodzenia to czas uśmiechu, radości oraz… prezentów. Pojawienie się pod choinką tych ostatnich przypisywane jest rzecz jasna Świętemu Mikołajowi, który – według słów legendy – mieszka na biegunie północnym i w ciągu jednej nocy dostarcza prezenty wszystkim dzieciom na całym świecie. Ile w tym prawdy? Poznaj najpopularniejsze fakty i mity dotyczące Świętego Mikołaja.

1. Święty Mikołaj to starszy pan z długą, białą brodą, który na co dzień chodzi w czerwonym stroju obszytym białym kożuchem – MIT/FAKT

To nie do końca prawda. Otóż prawdziwy św. Mikołaj był biskupem, a więc na co dzień chodził on w szacie odpowiadającej pełnionej przez niego funkcji. Nie może więc być mowy o czerwono – białym stroju. Prawdą jest natomiast część, mówiąca o siwiźnie, gdyż na zdecydowanej większość ikon św. Mikołaj przedstawiany jest właśnie jako człowiek z bujnym, siwym zarostem.  

2. Święty Mikołaj mieszka na biegunie północnym – MIT

Obecnie, przeglądając książeczki dla dzieci czy też oglądając bajki o tematyce bożonarodzeniowej, możemy dowiedzieć się, że Święty Mikołaj zamieszkuje biegun północny. Niestety, wspomniana informacja dość mocno mija się z prawdą. W rzeczywistości bowiem św. Mikołaj, a więc wspomniany już biskup, zamieszkiwał nie biegun północny, a Myrę, starożytne miasto znajdujące się na terenie wschodniej Licji, która obecnie zajmuje obszar południowo – zachodniej część Anatolii w Turcji.  

3. Święty Mikołaj rozdaje prezenty – FAKT

Choć obecnie może wydawać się to nieprawdopodobne, w rzeczywistości św. Mikołaj naprawdę rozdawał prezenty, na dodatek nie tylko dzieciom i – co najważniejsze – jego hojność nie objawiała się wyłącznie podczas Świąt Bożego Narodzenia. W praktyce bowiem św. Mikołaj wielokrotnie wspomagał swoim majątkiem potrzebujących, natomiast szczególnie chętnie wspierał osoby chore i bezdomne.  

4. Święty Mikołaj zostawia prezenty pod choinką – MIT

Wydaje się oczywiste iż biskup z Miry raczej nie zakradał się do domów i nie zostawiał upominków pod drzewkiem bożonarodzeniowym. Niemniej jednak – biorąc pod uwagę obecnie przekazywane dzieciom legendy – warto wspomnieć, iż miejsce, w którym znajdowane są upominki różni się w zależności od części świata. Przykładowo w Holandii Święty Mikołaj nie zostawia prezentów pod choinką, a tylko w specjalnie przygotowanych, drewnianych butach, natomiast amerykański Święty Mikołaj umieszcza podarki w kolorowych skarpetach, wieszanych przez maluchy tuż nad kominkiem.  

5. Rudolf – jeden z reniferów ciągnących słynny, latający wóz – towarzyszy świętemu Mikołajowi od zawsze - MIT

Naturalnie biskup z Miry nie poruszał się przy pomocy zaprzęgu, który dodatkowo ciągnęły renifery. Niemniej jednak, wspominając sylwetkę bajkowej postaci Świętego Mikołaja – warto nieco przybliżyć postać Rudolfa. Otóż w praktyce wspomniany renifer dołączył do zaprzęgu Mikołaja dopiero w roku 1939, zaś do życia powołał go copywriter, Robert L. May na zlecenie sieci sklepów Montgomery Ward, która zamieściła opowieść w książeczce rozdawanej dzieciom swoich klientów w okresie Bożego Narodzenia.

Stwórz wiadomość

Podaruj radość

Ta strona wykorzystuje pliki cookie Więcej›. Korzystanie z serwisu oznacza zgodę na ich zapis na tym urządzeniu. Możesz to zmienić w swojej przeglądarce.
Witaj w domu Mikołaja
Zamów Nowy film 2019 i odbierz swój rabat
Niepoprawny adres email.
Ups! Twój adres jest już w naszej bazie.
Przepraszamy, wystąpił błąd.
Odebrało już 487026 osób
NewsletterZapisując się tutaj wyrażasz zgodę na otrzymywanie naszego newslettera z ofertami rabatowymi.

W każdej chwili możesz się wypisać z tej listy korzystając z linka w mailach od Elfi lub zaznaczając taką opcję na swoim koncie (jeśli je posiadasz). Więcej informacji znajdziesz na stronie Regulamin.
Już prawie gotowe...
Podaj nam swoje imię
Wysłaliśmy rabat na Twojego maila.