Używasz przestarzałej przeglądarki internetowej. Proszę zaktualizuj swoją przeglądarkę dla zapewnienia poprawnego wyświetlania strony.

Przejdź do treści

Święty Mikołaj - biskup z Miry

01.04.2018

Święty Mikołaj - biskup z Miry

ŚWIĘTY MIKOŁAJ - BISKUP Z MIRY

Brodaty starzec w czerwonym kubraku wędrujący od domu do domu przed świętami Bożego Narodzenia w towarzystwie ciągnących sanie prezentów lapońskich reniferów. Tak prezentuje się najczęstszy wizerunek Mikołaja – szczodrego darczyńcy, który wyróżnia się empatią, dobrodusznością oraz hojnością. Skąd jednak wzięła się legenda kultowego rozdawcy upominków?

Jak głoszą opowiastki

Na temat Mikołaja krążyło przez stulecia wiele anegdot. Jedna z najpopularniejszych opowiada historię wielkodusznego biskupa, który na wieść o tym, że pewien biedak nie mając środków do życia zaplanował sprzedaż własnych córek, postanowił wesprzeć go materialnie. W nocy wrzucił przez komin jego domu trzy sakiewki wypełnione pieniędzmi. Torebki wylądowały w pończochach i butach córek nędzarza. Dlatego utarło się, że Mikołaj wchodzi do domów przez komin. Niewiele czasu trzeba było na to, aby zaczęto wieszać przy kominku skarpety czy ustawiać obuwie. Błyskawicznie stało się to popularnym i corocznie pielęgnowanym zwyczajem. Nie wszystkie domy posiadały jednak kominek, którym brodacz mógłby się przedostawać z workiem pełnym podarunków. Dlatego w tych gospodarstwach, gdzie kominka brakowało Święty wkradał się w inny sposób, a prezenty wkładał maluchom pod poduszkę. I tak ukształtowała się następna tradycja.

Kim był Święty?  

Zgodnie z wieściami, jakie rozniosły się po całym świecie, wspomniany powyżej szczodry Święty pochodził z Miry. Żył między trzecim a czwartym stuleciem. Miał wykształcenie duchowne, które zdobył uczęszczając do seminarium. Lata swojej egzystencji spędził na intensywnej pracy jako biskup. Bezustannie dawał o sobie znać, robiąc kolejne dobre uczynki. Zasłynął z tego, że rozdawał cały zgromadzony majątek ludziom potrzebującym. Niektóre karty historii podają nawet, że dokonał kilku cudów. Święty dożył roku ok. 342 a zmarł 6 grudnia, stąd ustanowiona na jego cześć data Mikołajek.  

Nie tylko biskup, również opiekun  

Mikołaj nie tylko został utrwalony przez wieki jako biskup, ale również stał się patronem wędrownych kupców oraz żeglarzy. Był także mecenasem okazjonalnych, świątecznych jarmarków. Jego wstawiennictwo gwarantowało bezpieczną podróż i sukcesy w branży handlowej. 6 grudnia, poza tym że był dniem wręczania sobie upominków, stał się także w pewnym momencie datą startu corocznych dwutygodniowych targów organizowanych w europejskich miejscowościach. Wtedy także odbywały się zaślubiny par wywodzących się ze stanu kupieckiego. Z okazji Mikołajek, dzieci płci męskiej otrzymywały imię po słynnym biskupie. Po dziś dzień Mikołaja traktuje się jako opiekuna podróżników, wędrowców i pielgrzymów, a to głównie z tego powodu, że jak opowiadają historyjki – Święty sam spędził całe życie w wojażach. Jednego razu, podczas takiej wyprawy, udało mu się ocalić marynarzy od rychłej śmierci na skutek rozpętanego sztormu. Z kolei Nowy Jork czy Nowy Amsterdam uczyniły biskupa z Miry swoim patronem.      

Stwórz wiadomość
Podaruj radość
Ta strona wykorzystuje pliki cookie Więcej›. Korzystanie z serwisu oznacza zgodę na ich zapis na tym urządzeniu. Możesz to zmienić w swojej przeglądarce.
Chcesz rabat na darmową dostawę listu?
Zapisz się i odbierz rabat
Niepoprawny adres email.
Ups! Twój adres jest już w naszej bazie.
Przepraszamy, wystąpił błąd.
Przepisz wynik działania: 4 + 5
Newsletter Zapisując się tutaj wyrażasz zgodę na otrzymywanie naszego newslettera z ofertami rabatowymi.

W każdej chwili możesz się wypisać z tej listy korzystając z linka w mailach od Elfi lub zaznaczając taką opcję na swoim koncie (jeśli je posiadasz). Więcej informacji znajdziesz na stronie Regulamin.
Wklej kod w koszyku aby dostać zniżkę