Używasz przestarzałej przeglądarki internetowej. Proszę zaktualizuj swoją przeglądarkę dla zapewnienia poprawnego wyświetlania strony.

Przejdź do treści

Święty Mikołaj czy Gwiazdor?

24.12.2016

Święty Mikołaj czy Gwiazdor?

Gwiazdor czy Święty Mikołaj?

Gwiazdor czy Św. Mikołaj

Jak mówi popularne polskie powiedzenie – „co kraj, to obyczaj” i w kontekście tradycji bożonarodzeniowego świętego, który przynosi grzecznym dzieciom wymarzone upominki jest to jak najbardziej adekwatne przysłowie.

Podczas gdy jedni obchodzą Mikołajki i wyczekują pędzącego na saniach prowadzonych przez renifery brodatego dziadka – świętego Mikołaja, inni wypatrują z niecierpliwością Gwiazdora. O tym, w czym tkwi różnica w obu tych postaciach i skąd w ogóle zrodziły się związane z nimi tradycje nieco więcej we fragmentach poniżej.

Historia Mikołaja

Zgodnie z „Żywotami świętych” Mikołaj żył między trzecim a czwartym stuleciem. Działał jako biskup Miry, współcześnie leżącej na terenie Turcji. W trakcie swojej pracy kapłańskiej niesamowicie chętnie dzielił się posiadanymi dobrami, a i miał czym, ponieważ rodzice pozostawili mu spory majątek. Wszystko, co posiadał jako rodzinny spadek – rozdał potrzebującym.

Dlatego też w miejscowości, z której pochodził zapamiętano go jako wyjątkowo szczodrego i wielkodusznego. Tak w wielkim skrócie przedstawia się zarys życia świętego, który zasłynął jako dobroczyńca, chętnie wspomagający wszystkich ubogich. Dziś natomiast Mikołaj kojarzy się jednoznacznie z miłymi podarunkami wręczanymi sobie nawzajem, a w szczególności naszym milusińskim, w dniu 6 bądź 24 grudnia.

Dzieje Gwiazdora

Podczas gdy na Podkarpaciu bądź Mazowszu dzieciaki liczą na prezenty od świętego Mikołaja, w Wielkopolsce obdarowującym jest Gwiazdor. Jest on równie hojny co wcześniej wspomniany brodacz w klasycznym czerwonym kubraku, lecz inaczej wyobrażany – także jako starzec, lecz w baranicy i wielkiej czapie z futra. Wbrew utartym przekonaniom święty Mikołaj i Gwiazdor to nie te same postaci.

Ze źródeł historycznych wynika, że Polacy zamieszkujący na terenie Wielkopolski szczególnie pieczołowicie pielęgnowali tradycję Gwiazdora w dziewiętnastym stuleciu. Zgodnie z obyczajem, dzieciaki czekające na Gwiazdora były przez niego nagradzane różnorodnymi upominkami albo karane za złe zachowanie.

swiety mikolaj

Wymiar kary był różnorodny – albo skakanie nad batem, albo bicie rózgą, albo sama rózga zamiast prezentu. Najbardziej „ciekawą” formą kary były zgniłe pyry, a więc zepsute ziemniaki, które celowo Gwiazdor wręczał po to, aby podkreślić niedobre uczynki karanego. Gwiazdor na Wielkopolsce był bardziej kojarzony z biskupem aniżeli z magiczną, bajkową wręcz osobą zstępującego w towarzystwie niebiańskich pomocników Mikołaja.

Gwiazdorowi w pracy pomagać miała Gwiazdka. Z czasem, w niektórych rejonach Wielkopolski, zamiast Gwiazdora pojawił się Aniołek. Prawdopodobnie miało to być nawiązanie do anioła stróża, który bierze nas w swoją opiekę.    

Skąd wziął się Gwiazdor?

W wielu miejscowościach na terenie Wielkopolski 24 grudnia prezenty rozdaje nie Święty Mikołaj, ale Gwiazdor. Kim dokładnie jest i skąd wzięła się wymieniona postać? Już wyjaśniamy! Zgodnie z tradycją, w wigilię Bożego Narodzenia od domu do domu wędrują grupy kolędników nazywane wiliorzami lub gwiazdorami ‒ śpiewają oni kolędy w zamian za co otrzymują od gospodarza różnego typu dary. Na czele orszaku, często z gwiazdą, idzie ubrany w przewiązany sznurem, wywinięty na drugą stronę kożuch oraz ciepłą czapę wysłannik gwiazd, czyli Gwiazdor.

Kto przynosi prezenty wg. Regionu Polski

kto przynosi prezenty

24 grudnia, czyli w wigilię Bożego Narodzenia, w zależności od konkretnego regionu, prezenty przynosi ktoś inny. Jak to wygląda w Polsce? Oczywiście wszystko zależy od konkretnego domu, tradycji panujących w rodzinach i innych kwestii, najczęściej jednak wygląda to w następujący sposób:

  • Polska centralna, północno-wschodnia, wschodnia i południowo-wschodnia to regiony, w których wszystkie grzeczne osoby wyczekują na Świętego Mikołaja.
  • W Wielkopolsce, na Kaszubach, Kujawach oraz ziemi Lubuskiej prezenty roznosi Gwiazdor.
  • W Małopolsce i na Podkarpaciu grzeczne dzieci otrzymują prezenty od Aniołka.
  • Na Górnym Śląsku prezenty roznosi Dzieciątko Jezus.
Stwórz wiadomość
Podaruj radość
Ta strona wykorzystuje pliki cookie Więcej›. Korzystanie z serwisu oznacza zgodę na ich zapis na tym urządzeniu. Możesz to zmienić w swojej przeglądarce.