Używasz przestarzałej przeglądarki internetowej. Proszę zaktualizuj swoją przeglądarkę dla zapewnienia poprawnego wyświetlania strony.

Przejdź do treści

Blog

17.10.2016

Święty Mikołaj a Gwiazdor?

Jak mówi popularne polskie powiedzenie – „co kraj, to obyczaj” i w kontekście tradycji bożonarodzeniowego świętego, który przynosi grzecznym dzieciom wymarzone upominki jest to jak najbardziej adekwatne przysłowie. Podczas gdy jedni obchodzą Mikołajki i wyczekują pędzącego na saniach prowadzonych przez renifery brodatego dziadka – świętego Mikołaja, inni wypatrują z niecierpliwością Gwiazdora. O tym, w czym tkwi różnica w obu tych postaciach i skąd w ogóle zrodziły się związane z nimi tradycje nieco więcej we fragmentach poniżej.

Historia Mikołaja

Zgodnie z „Żywotami świętych” Mikołaj żył między trzecim a czwartym stuleciem. Działał jako biskup Miry, współcześnie leżącej na terenie Turcji. W trakcie swojej pracy kapłańskiej niesamowicie chętnie dzielił się posiadanymi dobrami, a i miał czym, ponieważ rodzice pozostawili mu spory majątek. Wszystko, co posiadał jako rodzinny spadek – rozdał potrzebującym. Dlatego też w miejscowości, z której pochodził zapamiętano go jako wyjątkowo szczodrego i wielkodusznego. Tak w wielkim skrócie przedstawia się zarys życia świętego, który zasłynął jako dobroczyńca, chętnie wspomagający wszystkich ubogich. Dziś natomiast Mikołaj kojarzy się jednoznacznie z miłymi podarunkami wręczanymi sobie nawzajem, a w szczególności naszym milusińskim, w dniu 6 bądź 24 grudnia.

Dzieje Gwiazdora

Podczas gdy na Podkarpaciu bądź Mazowszu dzieciaki liczą na prezenty od świętego Mikołaja, w Wielkopolsce obdarowującym jest Gwiazdor. Jest on równie hojny co wcześniej wspomniany brodacz w klasycznym czerwonym kubraku, lecz inaczej wyobrażany – także jako starzec, lecz w baranicy i wielkiej czapie z futra. Wbrew utartym przekonaniom święty Mikołaj i Gwiazdor to nie te same postaci. Ze źródeł historycznych wynika, że Polacy zamieszkujący na terenie Wielkopolski szczególnie pieczołowicie pielęgnowali tradycję Gwiazdora w dziewiętnastym stuleciu. Zgodnie z obyczajem, dzieciaki czekające na Gwiazdora były przez niego nagradzane różnorodnymi upominkami albo karane za złe zachowanie. Wymiar kary był różnorodny – albo skakanie nad batem, albo bicie rózgą, albo sama rózga zamiast prezentu. Najbardziej „ciekawą” formą kary były zgniłe pyry, a więc zepsute ziemniaki, które celowo Gwiazdor wręczał po to, aby podkreślić niedobre uczynki karanego. Gwiazdor na Wielkopolsce był bardziej kojarzony z biskupem aniżeli z magiczną, bajkową wręcz osobą zstępującego w towarzystwie niebiańskich pomocników Mikołaja. Gwiazdorowi w pracy pomagać miała Gwiazdka. Z czasem, w niektórych rejonach Wielkopolski, zamiast Gwiazdora pojawił się Aniołek. Prawdopodobnie miało to być nawiązanie do anioła stróża, który bierze nas w swoją opiekę.    

Stwórz wiadomość

Podaruj radość

 

Ta strona wykorzystuje pliki cookie Więcej›. Korzystanie z serwisu oznacza zgodę na ich zapis na tym urządzeniu. Możesz to zmienić w swojej przeglądarce.
Witaj w domu Mikołaja
Zamów Nowy film 2019 i odbierz swój rabat
Niepoprawny adres email.
Ups! Twój adres jest już w naszej bazie.
Przepraszamy, wystąpił błąd.
Odebrało już 565328 osób
NewsletterZapisując się tutaj wyrażasz zgodę na otrzymywanie naszego newslettera z ofertami rabatowymi.

W każdej chwili możesz się wypisać z tej listy korzystając z linka w mailach od Elfi lub zaznaczając taką opcję na swoim koncie (jeśli je posiadasz). Więcej informacji znajdziesz na stronie Regulamin.
Już prawie gotowe...
Podaj nam swoje imię
Wysłaliśmy rabat na Twojego maila.