Używasz przestarzałej przeglądarki internetowej. Proszę zaktualizuj swoją przeglądarkę dla zapewnienia poprawnego wyświetlania strony.

Przejdź do treści

Święty Mikołaj a Gwiazdor?

13.08.2019

Święty Mikołaj a Gwiazdor?

Jak mówi popularne polskie powiedzenie – „co kraj, to obyczaj” i w kontekście tradycji bożonarodzeniowego świętego, który przynosi grzecznym dzieciom wymarzone upominki jest to jak najbardziej adekwatne przysłowie. Podczas gdy jedni obchodzą Mikołajki i wyczekują pędzącego na saniach prowadzonych przez renifery brodatego dziadka – świętego Mikołaja, inni wypatrują z niecierpliwością Gwiazdora. O tym, w czym tkwi różnica w obu tych postaciach i skąd w ogóle zrodziły się związane z nimi tradycje nieco więcej we fragmentach poniżej.

Historia Mikołaja

Zgodnie z „Żywotami świętych” Mikołaj żył między trzecim a czwartym stuleciem. Działał jako biskup Miry, współcześnie leżącej na terenie Turcji. W trakcie swojej pracy kapłańskiej niesamowicie chętnie dzielił się posiadanymi dobrami, a i miał czym, ponieważ rodzice pozostawili mu spory majątek. Wszystko, co posiadał jako rodzinny spadek – rozdał potrzebującym. Dlatego też w miejscowości, z której pochodził zapamiętano go jako wyjątkowo szczodrego i wielkodusznego. Tak w wielkim skrócie przedstawia się zarys życia świętego, który zasłynął jako dobroczyńca, chętnie wspomagający wszystkich ubogich. Dziś natomiast Mikołaj kojarzy się jednoznacznie z miłymi podarunkami wręczanymi sobie nawzajem, a w szczególności naszym milusińskim, w dniu 6 bądź 24 grudnia.

Dzieje Gwiazdora

Podczas gdy na Podkarpaciu bądź Mazowszu dzieciaki liczą na prezenty od świętego Mikołaja, w Wielkopolsce obdarowującym jest Gwiazdor. Jest on równie hojny co wcześniej wspomniany brodacz w klasycznym czerwonym kubraku, lecz inaczej wyobrażany – także jako starzec, lecz w baranicy i wielkiej czapie z futra. Wbrew utartym przekonaniom święty Mikołaj i Gwiazdor to nie te same postaci. Ze źródeł historycznych wynika, że Polacy zamieszkujący na terenie Wielkopolski szczególnie pieczołowicie pielęgnowali tradycję Gwiazdora w dziewiętnastym stuleciu. Zgodnie z obyczajem, dzieciaki czekające na Gwiazdora były przez niego nagradzane różnorodnymi upominkami albo karane za złe zachowanie. Wymiar kary był różnorodny – albo skakanie nad batem, albo bicie rózgą, albo sama rózga zamiast prezentu. Najbardziej „ciekawą” formą kary były zgniłe pyry, a więc zepsute ziemniaki, które celowo Gwiazdor wręczał po to, aby podkreślić niedobre uczynki karanego. Gwiazdor na Wielkopolsce był bardziej kojarzony z biskupem aniżeli z magiczną, bajkową wręcz osobą zstępującego w towarzystwie niebiańskich pomocników Mikołaja. Gwiazdorowi w pracy pomagać miała Gwiazdka. Z czasem, w niektórych rejonach Wielkopolski, zamiast Gwiazdora pojawił się Aniołek. Prawdopodobnie miało to być nawiązanie do anioła stróża, który bierze nas w swoją opiekę.    

Stwórz wiadomość

Podaruj radość

 

Ta strona wykorzystuje pliki cookie Więcej›. Korzystanie z serwisu oznacza zgodę na ich zapis na tym urządzeniu. Możesz to zmienić w swojej przeglądarce.
Witaj w domu Mikołaja
Zamów Nowy film 2019 i odbierz swój rabat
Niepoprawny adres email.
Ups! Twój adres jest już w naszej bazie.
Przepraszamy, wystąpił błąd.
Odebrało już 452205 osób
NewsletterZapisując się tutaj wyrażasz zgodę na otrzymywanie naszego newslettera z ofertami rabatowymi.

W każdej chwili możesz się wypisać z tej listy korzystając z linka w mailach od Elfi lub zaznaczając taką opcję na swoim koncie (jeśli je posiadasz). Więcej informacji znajdziesz na stronie Regulamin.
Już prawie gotowe...
Podaj nam swoje imię
Przepisz wynik działania: 4 + 1
Wysłaliśmy rabat na Twojego maila.