Używasz przestarzałej przeglądarki internetowej. Proszę zaktualizuj swoją przeglądarkę dla zapewnienia poprawnego wyświetlania strony.

Przejdź do treści

Święta Bożego Narodzenia w Rosji

08.03.2022

swiety mikolaj

Choć Rosjanie obchodzą swoje Święta w zupełnie innym czasie niż w Polsce, można zdziwić się, jak wiele podobieństw związanych ze Świętami łączy te dwa państwa. Jak wyglądają zatem święta Bożego Narodzenia w Rosji? Co można o nich powiedzieć? Zachęcamy do przeczytania artykułu.

Święta Bożego Narodzenia w styczniu

Rosjanie obchodzą Święto Bożego Narodzenia 7 stycznia zgodnie z kalendarzem juliańskim. Większość Rosjan jest wyznania prawosławnego, a co za tym idzie, czas okołoświąteczny rozpoczyna się mniej więcej pod koniec grudnia. Nie da się ukryć, że bardzo wiele tradycji podobnych jest do tych, które pielęgnowane są w Polsce, natomiast często różnią się one na przykład nazwą. W Polsce z 24 na 25 grudnia rozpoczyna się tak zwana Pasterka. W kościele katolickim odprawiana jest Liturgia Narodzenia Pańskiego, natomiast w religii prawosławnej również ma miejsce podobna uroczystość jednak z 6 na 7 stycznia.

Wigilijna kolacja

Wigilijna kolacja rozpoczyna się 6 stycznia wieczorem. Na rosyjskim stole również musi znaleźć się 12 potraw. Należą do nich tradycyjne kasze, dania z grzybami, sałatki warzywne, różne staropolskie dania postne podawane w Rosji i wiele innych. Wigilia nosi tam nazwę Soczelnik. Rosjanie składają sobie życzenia i udają się do cerkwi. Nie może również zabraknąć tradycji dzielenia się opłatkiem podczas składania życzeń. W tym kraju jednak zamiast opłatka jest prosfora, czyli święcony chleb. Co ciekawe, pod wigilijnym stołem również układa się siano, które ma symbolizować pomyślność i Narodzenie Chrystusa.

swieta w rosji

Nowy Rok w Rosji

Niezwykle interesującą informacją jest fakt, że Nowy Rok w Rosji jest obchodzony dużo bardziej hucznie niż Święta Bożego Narodzenia. W kościele prawosławnym tradycyjne Święta nie mają aż takiego wymiaru duchowego, jak w kościele katolickim, choć bardzo wiele zwyczajów jest kultywowanych. Jednak to właśnie w Nowy Rok Rosjanie zasiadają wspólnie z rodzinami przy stole i obok przystrojonej choinki i świętują. W ten dzień Dziadek Mróz wraz ze swoją wnuczką Śnieżynką rozdają dzieciom prezenty świąteczne.

Okres świąteczny

Okres świąteczny trwa w Rosji do 14 stycznia. Data odpowiada oczywiście tradycjom zawartym w kalendarzu juliańskim. Co ciekawe, warto też wiedzieć, że Rosjanie mają wolne od 31 grudnia do 9 stycznia, nie muszą w tym czasie chodzić do pracy.

Święta w wielu krajach są obchodzone w bardzo różnorodny sposób. Nie da się ukryć, że tradycje bożonarodzeniowe są z jednej strony zbliżone do siebie, a z drugiej bardzo odległe. Jeśli chodzi o Rosję, zwyczaje są praktycznie identycznie, natomiast Święta obchodzone są u nich od 6 stycznia, czyli w dzień Wigilii Bożego Narodzenia.

Stwórz wiadomość
Podaruj radość
Ta strona wykorzystuje pliki cookie Więcej›. Korzystanie z serwisu oznacza zgodę na ich zapis na tym urządzeniu. Możesz to zmienić w swojej przeglądarce.