Używasz przestarzałej przeglądarki internetowej. Proszę zaktualizuj swoją przeglądarkę dla zapewnienia poprawnego wyświetlania strony.

Przejdź do treści

Świąteczne zwyczaje Włochów

04.07.2019

Święta we Włoszech

Większość z nas myśląc o Włoszech wyobraża sobie lato, piękne plaże i uśmiechniętych ludzi. Włochy mają jednak drugie, mroźniejsze oblicze. W niektórych rejonach, zwłaszcza na północy kraju,  pada śnieg, a dzieci lepią bałwany. Włoskie święta są wyjątkowe – głośne, kolorowe i pełne radości.

W pobliskim kościele rozlegają się dzwony. Niebawem wybije północ. Licznie zgromadzeni ludzie przyszli tu, aby wspólnie celebrować Pasterkę. Masza trwa zazwyczaj od półtora do dwóch godzin. Pasterka jednak jest już uwieńczeniem świątecznych celebracji. Jak wyglądają przygotowania do tego wyjątkowego dnia?

W większych miastach 6 grudnia grzeczne dzieci odwiedza Babbo Natale, czyli Święty Mikołaj, zaś do tych mniejszych może zawitać również Saint Nicolas, Mikołaj z Miry. To jednak nie koniec, bowiem Mikołaj ma aż dwie świąteczne pomocnice, które występują głownie we włoskim lokalnym folklorze i z trudem szukać ich polskiego odpowiednika. W swoim asortymencie posiada także list od Mikołaja i wideo od Mikołaja, aby docierać do wszystkich dzieci jeszcze szybciej. Jeśli nie masz pewności czy Mikołaj trafi w tym roku do Twojej rodziny i przyjaciół we Włoszech, możesz u w tym pomów wchodząc na stronę www.elfisanta.it i wysłać życzenia po włosku.

Święta Łucja – Santa Lucia -, podróżująca na latającym osiołku rozwozi dzieciom z północnego wschodu kraju (gdyż tam jest najbardziej popularna) drobne upominki. W zamian za jej poświecenie dzieci szykują dla niej kwiaty oraz słodycze i zostawiają w różnych częściach domu, licząc oczywiście na ponowne odwiedziny w kolejnym roku. Można również zostawić małą podpowiedź dla Świętej Łucji, pisząc letterinę, czyli krótki list z opisem swojego wymarzonego prezentu.

 Święta we Włoszech

La Befana – latająca na miotle dobra wiedźma – odwiedza maluchy nieco później, gdyż dopiero 6 stycznia w czasie Epitafium. Grzeczne dzieci otrzymują słodycze w nagrodzę za swoje zachowanie. Niegrzeczne zaś powinny dostać bryłkę węgla w ramach upomnienia, lecz i tutaj La Befana przymyka nieco oko zostawiając w ramach ostrzeżenia cukierki w czarnym kolorze (czyżby była to uwielbiana przez wszystkie dzieci lukrecja?  ;-).

Skąd w ogóle skojarzenie wiedźmy ze świętami? Legenda głosi, że Trzech Króli pukając do drzwi jej chatki zapytało, czy chciałaby dołączyć do ich wyprawy do Betlejem, lecz La Befana odmówiła, gdyż była bardzo zajęta wyszywaniem. Wyruszyła z opóźnieniem i niestety przegapiła Gwiazdę Betlejemską gubiąc tym samym trasę. Od tamtej pory lata po świecie i szuka małego Jezusa.

Najważniejszy dzień świąt przypada na 24 grudnia. Prezenty zaś, w zależności od regionu, otwiera się albo 24 grudnia po wigilijnej kolacji, lub rano 25 grudnia. Witając domowników słowami Buon Natale (wesołych świąt) możemy przy wigilijnej kolacji zacząć rozglądać się po stole za włoskimi przysmakami i tradycyjnymi daniami.

Zdecydowanie jest za czym, bowiem kuchnia włoska słynie z najlepszych, najświeższych produktów! Niemal na każdym włoskim stole znajdziemy Pandoro, czyli puszystą, zazwyczaj kwadratową, babkę bez dodatków, pokrytą lukrem. W małych miasteczkach do dziś dzieci wręczają w ramach prezentu pięknie zapakowane Pandoro starszym, samotnym mieszkańcom. Nieco ubogaconą odmianą babki jest Panettone, babka w kształcie kopuły, zwykle wypełniona rodzynkami i kandyzowaną skórką pomarańczy.

Święta we Włoszech

Na trzecim miejscu króluje Il Torrone, przysmak na bazie ubitych białek i cukru, nadziewany prażonymi migdałami i orzechami. Niektórzy wkładają go dodatkowo w dwa opłatki, aby nadać mu bardziej świąteczny charakter. Można znaleźć je w wersji morbido (miękkiej) lub duro (twardej). W ich wytwarzaniu według tradycyjnej receptury nadal przoduje firma Splerari, a ich świąteczne wyroby są najchętniej wybieranym produktem przez Włochów.

Jeśli szukasz podobnych włoskich specjałów, które z pewnością zainteresują dzieci, podpowiadamy na co możesz zwrócić uwagę: Struffoli, Mostaccioli, Ricciarelli, Cassata, Panforte, czy też Cantucci.

Jednak same słodycze to za mało, aby ucztować. Na wigilijnym stole zazwyczaj nie znajdziemy czerwonego mięsa, lecz ryby („danie z siedmiu ryb"), a także tradycyjny barszcz z uszkami, pieczoną gęś, risotto, a także lokalnie wyrabiane makarony.

Włoskie dzieci w czasie świąt piszą aż trzy listy. Jeden z nich to list do Mikołaja, drugi (jak już wspominaliśmy) adresowany do Świętej Łucji, trzeci zaś do rodziców. Deklarują w nim, że będą się dobrze zachowywać przez cały rok i w czasie Wigilii umieszczają taki list przed wieczerzą na stole, pod talerzem ojca.

Popularną grą, która zajmuje wspólnie pokolenia Włochów jest La Tombola („loteria”), włoska wersja gry z bingo, gdzie zamiast pionków używa się ziaren kawy (zwanych potocznie beans). Pięknie zaprojektowana makieta samym wyglądem zachęca do zabawy! Popularne są także gra w karty i wspólne śpiewanie kolęd.

Święta we Włoszech

Wieczór można spędzić w domu, lub wybrać się na miasto i sprawdzić co mają do zaoferowania świątecznie przystrojone kramiki ustawione w centrach miast. W powietrzu będzie czuć zapach świeżo zmielonej kawy i zapach pieczonych kasztanów, a ze straganów będą rozbrzmiewać włoskie kolędy.

Na ulicach spotkamy Gli Zampogniari, grajków dmuchających w dudy w odświętnych strojach zrobionych z owczej wełny. Wśród atrakcji warto również wymienić Presepe, czyli bożonarodzeniowe szopki z żywymi aktorami (te sztuczne są równie przepiękne i warto je zobaczyć! Zwłaszcza Presepi, ręcznie robione figurki.

Największą popularnością cieszą się organizowane Piazza Navona w Rzymie, Festa di Santa Lucia w Weronie, Piazza Santa Croce we Florencji oraz Trentino Alto Adige w Terento. W Gubio (Umbra) znajdziemy największą na świecie choinkę! Lokalna góra przyozdobiona światełkami szczyci się tym tytułem od wielu lat. 

To jednak jeszcze nie koniec świętowania! W rodzinnej atmosferze odpoczynku i zabawy Włosi wyczekują nowego roku. Z tej okazji szykują potrawy na bazie soczewicy - Cotechino con lenticchie -  i ubierają czerwone ciuchy (pisaliśmy o tym, skąd mógł się wziąć zwyczaj kojarzenia czerwieni ze szczęściem tutaj à link do bloga). Obie te rzeczy mają przynieść wiele szczęścia i zagwarantować finansową pomyślność aż do kolejnego Nowego Roku.

A Ty już wiesz co napisać do Mikołaja w tym roku?

www.elfisanta.it

Stwórz wiadomość
Podaruj radość
Ta strona wykorzystuje pliki cookie Więcej›. Korzystanie z serwisu oznacza zgodę na ich zapis na tym urządzeniu. Możesz to zmienić w swojej przeglądarce.