Używasz przestarzałej przeglądarki internetowej. Proszę zaktualizuj swoją przeglądarkę dla zapewnienia poprawnego wyświetlania strony.

Przejdź do treści

Blog

30.06.2016

Potrawy wigilijne – jakie kryje się za nimi znaczenie?

Gdy myślimy o świętach Bożego Narodzenia, to oprócz prezentów równie istotna jest kolacja wigilijna, w trakcie której spożywamy dwanaście potraw. Ich liczba symbolizuje dwunastu apostołów. Czy jednak wiemy, jakie znaczenie mają poszczególne składniki tych dań?  

Ryby są najbardziej związanym z religią pożywieniem. Wielokrotnie pojawiają się w Biblii, a sama ryba pierwotnie była symbolem chrześcijaństwa, aby później symbolizować również chrzest oraz odradzanie się życia. Ichtys, czyli greckie słowo oznaczające rybę, jest akrostychem utworzonym z pierwszych liter zdania Iēsoûs Christós Theoû Hyiós Sōtér (Jezus Chrystus Syn Boga, Zbawiciel). Jako potrawa wigilijna ryba jest nie tylko symbolem Eucharystii, ale również zdrowia i dostatku.  

Ziarna maku oraz zbóż częstokroć pojawiały się w potrawach podawanych na stypach pogrzebowych jako symboliczny dar dla błąkających się dusz. Zboża oznaczały nieśmiertelność, dostatek oraz życiodajną moc, podczas gdy mak uosabiał płodność. W przypadku wieczerzy wigilijnej ziarna te zawarte w potrawach (takich jak kutia czy makówki) mają być zwiastunem nadchodzącego bogactwa, potomstwa oraz pomyślności.  

Kapusta w dawnych czasach była kiszona na zimę, ponieważ wierzono, że dzięki niej odrodzi się życiodajna moc – ta sama, która sprawia, że po zimie przychodzi wiosna i budzą się do życia rośliny. Wierzono również, że kapusta stanowi obronę przed złem, dodaje siły oraz chroni przed chorobami. Jako potrawa wigilijna najczęściej bywa łączona z grzybami, a te z kolei miały ze sobą nieść dobrobyt i szczęście. Były również nieodłączną częścią różnorakich obrzędów, gdyż podobno miały zapewniać kontakt ze zmarłymi.  

Miód od zawsze niósł ze sobą wyobrażenie, że jest dziełem sił nadprzyrodzonych. Nic dziwnego, to jeden z niewielu artykułów spożywczych, który nawet po upływie setek lat się nie psuje. Prawdopodobnie dlatego wierzono, że spożywanie miodu w Wigilię daje radość, długie życie, pomyślność magicznych sił oraz chroni przed złem.

Stwórz wiadomość

Podaruj radość

Ta strona wykorzystuje pliki cookie Więcej›. Korzystanie z serwisu oznacza zgodę na ich zapis na tym urządzeniu. Możesz to zmienić w swojej przeglądarce.
Witaj w domu Mikołaja
Zamów Nowy film 2019 i odbierz swój rabat
Niepoprawny adres email.
Ups! Twój adres jest już w naszej bazie.
Przepraszamy, wystąpił błąd.
Odebrało już 565328 osób
NewsletterZapisując się tutaj wyrażasz zgodę na otrzymywanie naszego newslettera z ofertami rabatowymi.

W każdej chwili możesz się wypisać z tej listy korzystając z linka w mailach od Elfi lub zaznaczając taką opcję na swoim koncie (jeśli je posiadasz). Więcej informacji znajdziesz na stronie Regulamin.
Już prawie gotowe...
Podaj nam swoje imię
Wysłaliśmy rabat na Twojego maila.