Używasz przestarzałej przeglądarki internetowej. Proszę zaktualizuj swoją przeglądarkę dla zapewnienia poprawnego wyświetlania strony.

Przejdź do treści

Blog

28.12.2016

Postać Świętego Mikołaja na świecie - różnice w nazewnictwie i wyglądzie

Postać Świętego Mikołaja na świecie - różnice w nazewnictwie i wyglądzie Dobroczynny, szczodry, hojny, pełen wrażliwości wobec innych – tak ugruntował się wizerunek Świętego Mikołaja, który co rok przynosi prezenty. Upominki, na przestrzeni lat i kolejnych rodzących się anegdot o wielkodusznym Brodaczu, trafiały do butów, pończoch, skarpet, pod poduszkę czy bożonarodzeniowe drzewko. Niemniej jednak w każdym kraju postać przesympatycznego Starca prezentuje się na swój sposób. Podobnie nietożsame są także imiona przypisywane Mikołajowi.

Polska

W naszym kraju najbardziej utrwalona na kartach historii została opowiastka o biskupie z Miry, który robił dobre uczynki, wędrując po całym świecie i rozdając swój majątek. Święty Mikołaj odwiedza Polaków regularnie co rok w nocy z 5 na 6 grudnia. Przywdziewa czerwony kubrak oraz zjawia się z aniołem i diabłem – pierwszy rozdaje miłe podarki grzecznym maluchom, drugi wręcza rózgi nieposłusznym. Z czasem Mikołaj w polskiej kulturze zaczął zostawiać prezenty pod choinką. Nowa tradycja wynikała z coraz większego wpływu Zachodu, gdzie takie właśnie zwyczaje panowały. Zanim to jednak nastąpiło, w miejsce Świętego pod drzewkami podarki zostawiali Gwiazdka bądź Dzieciątko. W polskiej historii utrwalił się także wizerunek Gwiazdora, który zawsze zjawiał się w Wigilię przyodziany w baranicę i wielką czapę z futrem. Na twarzy pobrudzony był sadzą lub skrywała go maska. Takie przedstawienie Mikołaja było klasyczne dla rejonów Kaszub oraz Wielkopolski. Dzieci przed otrzymaniem swojego wymarzonego upominku musiały zostać odpytane z pacierza.

Holandia

Podczas gdy u nas Mikołaj zstępuje z niebios 6 grudnia, ewentualnie na Wigilię, w kraju Tulipanów prezenty grzecznym dzieciakom wręczane są równo w połowie listopada. Według tamtejszych opowiastek, Święty przypływa na statku do stolicy Holandii a następnie jedzie na siwym koniu, zatrzymując się przy poszczególnych domostwach i rozdaje w nich upominki. Towarzyszą mu przy tym paziowie czyli Czarni Piotrusie, jacy rozrzucają cukierki oraz pierniki. Wedle legendy, Mikołaj przekazuje podarki do 5 grudnia.

Szwecja

Tu postać Mikołaja istnieje od XVI wieku. Gwiazdkowe upominki przekazuje Jul Tomte – karłowaty skrzat, który nie grzeszył urodą, będąc typowym trollem zamieszkującym wraz z elfami i gnomami. Po paru stuleciach z dość brzydkiej postaci niezgrabnego krasnala zmieniono jego wizerunek. Jul Tomte okazał się synonimem dobroduszności i godnym zastępcą Mikołaja. W święta wręcza podarki a wraz z nimi niekiedy i karteczki z wierszykami.

Włochy

Zanim pojawił się symbol Brodacza, w słonecznej Italii królowała jako wręczająca prezenty Befana – wredna, stara i brzydka wiedźma grasująca po miasta w Trzech Króli. Prezenty pozostawia w skarpecie i odlatuje na swojej miotle. By zaskarbić sobie jej przychylność, dzieci zostawiają w noc rozdawania upominków pomarańczę lub mandarynkę. Nieposłusznym maluchom Befana wkłada do skarpet cebulę, czosnek, popiół oraz węgiel.

Francja

Francuski Mikołaj to Pere Noel – brodaty dziaduszek, którego imię dosłownie oznacza „bożonarodzeniowy ojciec”. Upominki chował do wypielęgnowanych butów. Później zrodził się natomiast kult św. Marcina, który wręczał prezenty w swoim dniu i tak rozpoczynał sezon świąteczny.

Niemcy

Na 6 grudnia maluchy wierzące w Mikołaja ustawiają przy drzwiach lub łóżku but. Przybywający do nich obdarowujący to Weihnachtsmann. Przekazuje on upominki 6 grudnia oraz w Heilige Nicolaus czyli w Wigilię.

Hiszpania

W tym państwie dzieci nie otrzymują prezentów 6 grudnia, ale Babbo Natale zostawia im je pod drzewkiem świątecznym w Trzech Króli. By otrzymać upominek, grzeczne dzieciaki w ogrodzie, na tarasie lub na balkonie stawiają miseczki z wodą, którą mają się napoić mikołajowe wielbłądy.

Belgia

W Belgii dominują dwie postaci- Sinterklass oraz Saint Nicholas. Różne tradycje wiążą się z różnymi regionami. Święci przybywają z worem prezentów 6 grudnia.

Czechy i Słowacja

W tych krajach słowiańskich zjawia się Svaty Miklas. Zgodnie z legendą, Święty zsuwa się po złotej nitce z nieba. Towarzyszą mu czart i anioły. Ma ze sobą księgę z życzeniami i marzeniami dzieci. Upominki trafiają do butów.

Rosja

Niezmiennie od lat rosyjskim Mikołajem jest Died Moroz czyli kultowy Dziadek Mróz zjawiający się z torbą wypchaną prezentami w noworoczną noc. Wraz z nim przybywa Śnieżynka – jego wnuczka Snieguroczka oraz żona- Starucha Zima. W odróżnieniu od klasycznego Mikołaja ma gruby kożuch w kolorach nie tylko czerwonym, ale też srebrnym i błękitnym. Nie ma charakterystycznego pasa na swoim świątecznym kubraku a sznur. Na jego nogach widnieją natomiast walonki.

Stany Zjednoczone

W Ameryce zjawia się oczywiście słynny Santa Claus z zapuszczoną długą, siwą brodą, ubrany na czerwono. Przybywa nie 6 grudnia a w Wigilię. Wchodzi tradycyjnie, czyli przez komin a upominki rozrzuca po skarpetach.  

Stwórz wiadomość
Podaruj radość
Ta strona wykorzystuje pliki cookie Więcej›. Korzystanie z serwisu oznacza zgodę na ich zapis na tym urządzeniu. Możesz to zmienić w swojej przeglądarce.
Witaj w domu Mikołaja
Zamów Nowy film 2019 i odbierz swój rabat
Niepoprawny adres email.
Ups! Twój adres jest już w naszej bazie.
Przepraszamy, wystąpił błąd.
Odebrało już 487026 osób
NewsletterZapisując się tutaj wyrażasz zgodę na otrzymywanie naszego newslettera z ofertami rabatowymi.

W każdej chwili możesz się wypisać z tej listy korzystając z linka w mailach od Elfi lub zaznaczając taką opcję na swoim koncie (jeśli je posiadasz). Więcej informacji znajdziesz na stronie Regulamin.
Już prawie gotowe...
Podaj nam swoje imię
Wysłaliśmy rabat na Twojego maila.