Używasz przestarzałej przeglądarki internetowej. Proszę zaktualizuj swoją przeglądarkę dla zapewnienia poprawnego wyświetlania strony.

Przejdź do treści

Piaskowy bałwan prosto z Brazylii

19.08.2019

święta w brazylii

Brazylia kojarzy się bardziej z zabawą na słonecznej plaży niż ze Świętami Bożego Narodzenia. Mimo to obywatele Brazylii uważani są za naród religijny, dbający o świąteczne tradycje. Czy w Brazylii w ogóle pada śnieg? A jeśli nie, to czy dzieci lepią bałwany z piasku? Czy Mikołaj lata saniami do Brazylii na urlop, czy także rozwozić prezenty? Jeśli nie znasz odpowiedzi na powyższe pytania, to świetnie!

Gorący klimat z pewnością nie sprzyja lepieniu bałwana ze śniegu. Nie powstrzymuje to jednak kreatywnych Brazylijczyków przed tworzeniem wyjątkowo ciekawych świątecznych dzieł sztuki – z piasku! Dobrze czytacie. Na nadmorskich plażach możemy natknąć się na ulepione z piasku świąteczne choinki, bałwany, czy też Mikołaja. Temperatury w Brazylii przekraczają 30 stopni Celsjusza, nic więc dziwnego, że ludzie preferują spędzać czas na plaży, gdzie mogą się nieco ochłodzić.

Jak sądzicie, czy Mikołaj zatrzymuje się w Brazylii na krótki urlop? Nic z tych rzeczy! 24 grudnia to najbardziej pracowity dzień dla Mikołaja. Mamy jednak nadzieję, że choć przez chwilę Mikołaj ma okazję nacieszyć się pięknem brazylijskich plaż.

W tym czasie warto odwiedzić Rio de Janeiro i zobaczyć „pływającą choinkę”.  Z okazji wypuszczenia choinki na rzekę odbywa się huczny festiwal (zapoczątkowany w 1996 roku) okraszony mnóstwem sztucznych ogni. Drzewko dorobiło się tytułu „największej na świecie pływającej po wodzie choinki”. Cały pokaz związany jest z ideą bożonarodzeniowego odrodzenia, jako refleksja nad cyklem życia. Na pokaz składają się trzy etapy. Pierwszy z nich to krople deszczu padające na niebieskim tle, gdzie woda jest symbolem odnowy.

święta w brazylii

Po zapadnięciu zmroku pojawią się gwiazdy. Intensywności nabiera kolor złoty, jedynie po to by w ciągu kilku chwil przejść w bardziej niebieski odcień niebieski, co z kolei symbolizuje łączenie się narodów i światowe braterstwo. Sama choinka waży 350 ton i mierzy 53 metry wysokości. Choinkę rozświetla 2.5 miliona lampek, a obsługą widowiska zajmuje się około 1500 pracowników.

Po czym na pierwszy rzut oka poznać, że Brazylijczycy obchodzą święta? Po przystrojonych lampkami choinkach stojących przed domami. Wbrew pozorom, w tradycyjnym brazylijskim domu nie usłyszymy kolęd i nie będziemy dzielić się opłatkiem. Nie wszystkie europejskie tradycje świąteczne ugruntowały się w Brazylii. Mikołaj przynosi prezenty tuż przed wigilijną kolacją.

Na suto zaprawionym stole znajdziemy rabanadanę – czyli smażone kawałki chleba, wcześniej zanurzone w mleku, cukrze i cynamonie. Rabandana przywędrowała do Brazylii z Hiszpanii, nie jest zatem tradycyjną brazylijską potrawą. Kojarzone bardziej z Włochami niż z Brazylią Panettone – babka piaskowa – to jedno spośród najpopularniejszych świątecznych ciast. Do popularnych słodyczy zaliczymy także pieczone kasztany, orzechy, ryż z rodzynkami oraz suszone owoce. Daniem głównym jest faszerowany indyk, schab, golonkę. W niektórych domach zamiast indyka podaje się chester, czyli sporych rozmiarów kurczak. Można go kupić już gotowego w sklepach. Nieco rzadziej spotyka się bacalhau, czyli dorsza z ziemniakami, oliwkami i oliwą.  Brazylijczycy jako często przygotowywane potrawy wskazują feijăo – czarną fasolę. Do świątecznej kolacji zaś pija się piwo i wino.

święta w brazylii

Co może się wydać dla nas dziwne, święta w Brazylii trwają tylko jeden dzień, 24 grudnia. Miejsca zamieszkane przez Polonię mają zazwyczaj ustawowo wolny również 25 grudnia, jako drugi dzień świąt, nie jest to jednak popularne. Przewodnim hasłem jest  Natal sem fome – „Boże Narodzenie bez głodu”. Z tej okazji mieszkańcy organizują ogromne zbiórki żywności, które przekazywane są tym najbardziej potrzebującym. Zbiórki mają oficjalny charakter i wychodzą z inicjatywy burmistrza danego miasta. Wiele osób dodatkowo przynosi do kościołów własne dary dla potrzebujących.

 Msza organizowane 24 grudnia są w godzinach 20-22, tak aby wszyscy uczestnicy mogli bezpiecznie dotrzeć z powrotem do domów, nim zrobi się całkowicie ciemno.  Boże Narodzenie nosi również inną, nieformalną nazwę, a mianowicie Missa de Galo (dosłownie „Msza Koguta”). Ludowa legenda głosi, iż podczas narodzin Jezusa zaczął piać kogut. Masza i sceny rodzajowe (szopka bożonarodzeniowa) to najmocniej ugruntowane w Brazylii chrześcijańskie tradycje.

W Kurytybie, w południowej części kraju, od wielu lat odbywa się Koncert Bożonarodzeniowy. O ile kolędowanie w domach nie jest częstą praktyką, o tyle pieśni religijne w kościele lub na placu są tu dosyć częste.  Na placu Palácio Avenida około w oknach budynku stoi około 140 dzieci, które tworzą chór. Na tę okazję budynek przystrajany jest 90. tysiącami kolorowych lampek.

święta w brazylii

Z roku na rok coraz większą popularność zdobywa pisanie listów do Świętego Mikołaja. Dzieci, pełne nadziei przelewają swoje marzenia na papier i wysyłają prosto do Mikołaja. Jeśli dziecko zdąży napisać i wysłać taki list przed 24 grudnia, a może zrobić to na specjalnym szablonie listu do Mikołaja, może spodziewać się prawdziwej odpowiedzi! List od Mikołaja to ogromna frajda, nie tylko dla dzieci. Mikołaj z ogromną chęcią odpisze każdemu dziecku. Wielu wierzy, że Mikołaj zamieszkuje mroźną Laponię i tam należy kierować swoją korespondencję.

Po części jest to prawdą. Biegun Północny o główna siedziba Mikołaja, ale mało kto wie, że Mikołaj ma swoją drugą bazę, w Warszawie (Polska), gdzie od czasu do czasu uczestniczy w nagrywaniu spersonalizowanych filmów wideo. Dzięki takiemu wideo od Mikołaja w ekspresowym tempie Mikołaj pomaga rodzicom podtrzymywać ducha świąt i umacniać dzieci w wierze w Świętego.

Jeśli nie do końca wiesz o czym mowa, koniecznie tu zajrzyj. Święty Mikołaj i jego elfy z radością pomogą Ci wybrać coś dla siebie.

Stwórz wiadomość
Podaruj radość
Ta strona wykorzystuje pliki cookie Więcej›. Korzystanie z serwisu oznacza zgodę na ich zapis na tym urządzeniu. Możesz to zmienić w swojej przeglądarce.