Używasz przestarzałej przeglądarki internetowej. Proszę zaktualizuj swoją przeglądarkę dla zapewnienia poprawnego wyświetlania strony.

Przejdź do treści

Od kiedy świętujemy Boże Narodzenie?

13.08.2019

Od kiedy świętujemy Boże Narodzenie?

W XXI wieku w ogóle się nie zastanawiamy głębiej nad tym, kiedy Kościół ustanowił święto Bożego Narodzenia. Warto jednak o tym trochę pomyśleć – w końcu to nie Jezus Chrystus nadał swoim narodzinom charakter wielkiego święta, tylko jego późniejsi wyznawcy.  

Boże Narodzenie Kościół zaczął obchodzić w pierwszej połowie IV wieku. Czemu tak późno? Wpływ na to miały dotychczasowe prześladowania chrześcijan – trudno było ustanowić święto w momencie, gdy bracia w wierze nie mają możliwości, aby oficjalnie je świętować. Trzeba było poczekać, aż prześladowania ustaną.  

Kolejnym pytaniem, jakie się nasuwa, jest to, dlaczego wybrano akurat 25 grudnia? Współcześnie wiadomo, że Jezus urodził się wiosną lub wczesną jesienią, więc koniec grudnia jest datą zdecydowanie niepasującą. Musimy wziąć jednak pod uwagę realia IV wieku.  

Kościół wówczas przestaje być prześladowany, sytuacja się uspokaja, toteż głównym celem jest ustanowienie jednego z najważniejszych świąt. Data, którą wybrano, była świętem pogańskim, ustanowionym przez cesarza Aureliana: świętem narodzin niezwyciężonego słońca. Chrześcijanie postanowili odebrać poganom to, co – ich zdaniem – zostało odebrane ich religii, i dlatego właśnie uznali, że to właśnie 25 grudnia będą świętować narodziny Jezusa Chrystusa.  

To subtelna i przemyślana asymilacja, która zresztą przełożyła się na resztę kalendarza liturgicznego: bezsensowne byłoby obchodzenie dwóch bardzo istotnych dla chrześcijaństwa świąt – Bożego Narodzenia oraz Wielkanocy – w podobnym, wiosennym okresie. Właśnie dlatego to grudzień jest dla nas tym najbardziej wyczekiwanym świątecznym czasem.

Stwórz wiadomość

Podaruj radość

Ta strona wykorzystuje pliki cookie Więcej›. Korzystanie z serwisu oznacza zgodę na ich zapis na tym urządzeniu. Możesz to zmienić w swojej przeglądarce.
Witaj w domu Mikołaja
Zamów Nowy film 2019 i odbierz swój rabat
Niepoprawny adres email.
Ups! Twój adres jest już w naszej bazie.
Przepraszamy, wystąpił błąd.
Odebrało już 452205 osób
NewsletterZapisując się tutaj wyrażasz zgodę na otrzymywanie naszego newslettera z ofertami rabatowymi.

W każdej chwili możesz się wypisać z tej listy korzystając z linka w mailach od Elfi lub zaznaczając taką opcję na swoim koncie (jeśli je posiadasz). Więcej informacji znajdziesz na stronie Regulamin.
Już prawie gotowe...
Podaj nam swoje imię
Przepisz wynik działania: 2 + 3
Wysłaliśmy rabat na Twojego maila.