Używasz przestarzałej przeglądarki internetowej. Proszę zaktualizuj swoją przeglądarkę dla zapewnienia poprawnego wyświetlania strony.

Przejdź do treści

Najlepsze filmy o świętym Mikołaju

08.07.2018

Najlepsze filmy o świętym Mikołaju

FILMY O ŚWIĘTYM MIKOŁAJU

Kto z nas chociaż raz w życiu nie spędził Bożego Narodzenia przed telewizorem emitującym doskonale widzom znane od lat filmowe produkcje o tematyce świątecznej? Możliwości zagospodarowania czasu w tych kilka wolnych dni bezpośrednio przed szklanym ekranem jest naprawdę wiele. Prawie wszystkie, zarówno komercyjne, jak i publiczne kanały telewizyjne proponują ciekawe seanse. Sporo z nich poświęconych jest w swej fabule postaci Świętego Mikołaja.

Zapaleni miłośnicy bożonarodzeniowych filmów bez wątpienia nie wyobrażają sobie tego okresu bez klasyki w postaci takich tytułów jak Kevin sam w domu, Kevin sam w Nowym Jorku, Opowieść Wigilijna, Święta Last Minute czy od paru ostatnich lat również polskie Listy do M. Niemniej jednak na szczególną uwagę zasługują też produkcje przedstawiające rozmaite obrazy Mikołaja.

Cud na 34. Ulicy, Miracle on 34th Street (1994)

Głównym bohaterem jest Kriss Kringle, który pracuje w wielkim magazynie na sezonowym stanowisku Mikołaja. Jest ostatnią deską ratunku pogrążającego się w kryzysie i zmierzającego do kompletnego bankructwa centrum handlowego. Jeżeli jego kilkuminutowe rozmowy z dzieciakami pragnącymi spotkać przesympatycznego brodacza nie przyniosą poprawy, sklep zostanie „wchłonięty” przez sieciówki. Kriss w roli Mikołaja wznosi się na wyżyny kreatywności, wpadając na coraz to bardziej wymyślne idee. W konsekwencji tego udaje mu się w ogromnym stopniu zwiększyć zyski firmy, a także stać się sławnym w całej okolicy. Niestety, na potencjał Mikołaja czyhają wrogo nastawieni, chcący jedynie wykorzystać staruszka konkurenci jego aktualnego pracodawcy. Wymyślają spisek, który ma przynieść Mikołajowi kompromitację. Ostatecznie jednak historia kończy się standardowym happy end’em a film prezentuje niesamowitą magię świąt Bożego Narodzenia oraz pielęgnuje tradycję Świętego Mikołaja. Jako Kriss Kringle – Richard Attenborough.

Zły Mikołaj, Bad Santa (2003)

Zgorzkniały, nadużywający alkoholu oszust co rok zatrudnia się w jednym z amerykańskich centrów handlowych, przybierając funkcję Świętego Mikołaja. W rzeczywistości jednak nie znosi dzieci. Współpracuje z przebranym za karzełka Marcusem – równie zepsutym do szpiku kości, z którym w Wigilię, regularnie od paru lat okradają sklepowe sejfy, zabierając z nich zarobione przez siebie samych pieniądze. Życie Willie’go, bo tak nazywa się główny bohater, ulega diametralnej zmianie po spotkaniu małego chłopca – Thurmana Mermana zamieszkującego z krnąbrną babką. Ojciec dzieciaka przebywa w więzieniu a matka zmarła. Maluch bardzo wierzy w Świętego Mikołaja a swoimi przekonaniami o sensie Bożego Narodzenia sukcesywnie zaraża złego Willie’go, ostatecznie stając się pod koniec filmu jego „nowym” synem.

Ekspres polarny, The Polar Express (2004)

Wyjątkowa rola Tom’a Hanks’a nagrodzona Oskarem. Film stworzony został w oparciu o tak samo nazywającą się książkę Chris’a Van Allsburg’a. Familijna produkcja prezentująca niesamowitą historię ośmiolatka, który twierdzi, że Święty Mikołaj nie istnieje. W wigilijny dzień maluch zostaje zaproszony na bajkowy kurs pociągiem jadącym na Biegun Północny. W trakcie pełnej wrażeń przygody młodzieniec poznaje troje nowych przyjaciół a co najistotniejsze – styka się nawet ze Świętym Mikołajem, odzyskując tym samym wiarę w Boże Narodzenie.

Żona dla Mikołaja, Single Santa Seeks Mrs. Claus (2004)

Święty odchodzi na emeryturę, a swoje stanowisko chce powierzyć synowi. By jednak jego potomek mógł przejąć od niego rolę Mikołaja, powinien mieć stałą partnerkę i być ustatkowanym mężczyzną. Na Panią Mikołajową wytypowane zostają trzy kandydatki. Żadna z kobiet nie przypada jednak do gustu synowi Świętego tak jak niespodziewanie zjawiająca się w jego życiu Beth – samotnie wychowująca syna, ciężko pracująca, dla której Boże Narodzenie już dawno przestało być wartościowym i wyjątkowym czasem.

Zawód: święty Mikołaj, Call Me Claus (2001)

Świetna rola Whoopi Goldberg, która jako Lucy Cullins stara się za wszelką cenę znaleźć idealnego Mikołaja do przygotowywanego przez siebie programu bożonarodzeniowego. Wreszcie natrafia na Nigel’a Hawthorne wcielającego się w postać Nick’a. Ten okazuje się jednak być prawdziwym Mikołajem poszukującym swojego następcy. Nieoczekiwanie, chcący zrezygnować z funkcji Świętego typuje na swego zastępcę Lucy, która staje się pierwszym w historii „damskim” Mikołajem.

Stwórz wiadomość
Podaruj radość
Ta strona wykorzystuje pliki cookie Więcej›. Korzystanie z serwisu oznacza zgodę na ich zapis na tym urządzeniu. Możesz to zmienić w swojej przeglądarce.
Chcesz rabat na darmową dostawę listu?
Zapisz się i odbierz rabat
Niepoprawny adres email.
Ups! Twój adres jest już w naszej bazie.
Przepraszamy, wystąpił błąd.
Przepisz wynik działania: 1 + 7
Newsletter Zapisując się tutaj wyrażasz zgodę na otrzymywanie naszego newslettera z ofertami rabatowymi.

W każdej chwili możesz się wypisać z tej listy korzystając z linka w mailach od Elfi lub zaznaczając taką opcję na swoim koncie (jeśli je posiadasz). Więcej informacji znajdziesz na stronie Regulamin.
Wklej kod w koszyku aby dostać zniżkę