Używasz przestarzałej przeglądarki internetowej. Proszę zaktualizuj swoją przeglądarkę dla zapewnienia poprawnego wyświetlania strony.

Przejdź do treści

Blog

19.02.2019

Najlepsze bajki dla dzieci - TOP 30 propozycji

Najmłodsi uwielbiają bajki, co więcej, okazuje się, że filmy animowane bardzo chętnie oglądają też ich rodzice i opiekunowie. Przygotowaliśmy listę 30 najfajniejszych – oczywiście naszym zdaniem, bajek, które warto obejrzeć. Prezentujemy zarówno najnowsze bajki dla dzieci, jak również hity z nieco dawniejszych lat. Sami zobaczcie!

1.Król lew

Najlepsze bajki dla dzieci? Król Lew to bajka, którą wielu z nas pamięta ze swojego dzieciństwa, obowiązkowo więc musiała znaleźć się na naszej liście. Przygody Simby – dorastającego lwa, sympatycznego Timona, Pumby – guźca o wielkim sercu oraz innych stworzeń zamieszkujących Lwią Ziemię bawią, wzruszają i uczą jednocześnie. W ciekawy sposób poruszane są takie tematy jak śmierć bliskiej osoby, pierwsza miłość, przyjaźń czy walka o sprawiedliwość.

Król lew

Fot. Walt Disney Pictures 

2 . Epoka lodowcowa

Wszystkie części Epoki Lodowcowej są godne polecenia. Przygody głównych bohaterów –zabawnego i nieco niezdarnego leniwca Sida, mutanta Manfreda oraz tygrysa szablozębnego o imieniu Diego  są niezmiernie ciekawe, a zarazem zabawne i pouczające. Jakie przygody czekają na to maleńkie stado? Sami zobaczcie!

 Epoka lodowcowa

Fot. Twentieth Century Fox Film Corporation 

3. Kraina lodu

Główną bohaterka bajki jest  Elsa, która ma moc tworzenia lodu i śniegu.  Niezwykła zdolność królewny przysparza jej niestety wielu problemów, sprawia, że traci ona kontakt z siostrą – Anną. To oczywiście nie koniec – mieszkańcy królestwa uważają Elsę ze wiedźmę. Jak wszystko się zakończy, jakim problemom obie księżniczki będą musiały stawić czoła i czy doczekamy się happy endu? Zachęcamy do oglądania.

 Kraina lodu

Fot. Walt Disney Pictures 

 

4. Anastazja

Jeśli chodzi o najpiękniejsze bajki dla dzieci, to warto tutaj wspomnieć o Anastazji. Choć to dość stara bajka – z 1997 roku, zdecydowanie warta jest obejrzenia, opowiada o losach księżniczki Rosji – tytułowej Anastazji, która traci pamięć i trafia do sierocińca. Jakim sytuacjom będzie musiała stawić czoła, by odnaleźć utracone niegdyś szczęście? Czy odnajdzie miłość? Sami zobaczcie!

 Anastazja

Fot. Twentieth Century Fox Film Corporation

5. Dzwonnik z Notre Dame

Dzwonnik z Notre Dame nie należny do grupy najnowszych produkcji, premiera odbyła się w   1996 roku. Jest to jednak wspaniała, wzruszająca historia, która z pewnością przekaże maluchowi ważną naukę. Bajka przedstawia historię niezbyt urodziwego dzwonnika, mieszkającego w katedrze Notre Dame w Paryżu oraz jego miłości do pięknej Esmeraldy.

Dzwonnik z Notre Dame

 Fot. Columbia Pictures 

6. Mulan

Najpiękniejsze bajki dla dzieci to równeiż Mulan. Akcja bajki toczy się w Chinach. Mulan, tytułowa bohaterka, jest niezwykle odważna – w przebraniu mężczyzny wstępuje do wojska i na własne barki bierze los całego cesarstwa. Silna, ale wrażliwa w towarzystwie zabawnych przyjaciół, między innymi niewielkiego smoka musi stawić czoła wielu wyzwaniom. Jak sobie poradzi?

 Mulan

Fot. Walt Disney Feature Animatio

7. Pocahontas

Z Chin przenosimy się do indiańskiej wioski. Pocahontas  to niezwykle wzruszająca opowieść, w której spotykają się dwa światy – rdzenni Indianie oraz angielscy osadnicy. Mimo tak wielu różnic, pomiędzy przedstawicielami obu grup – Pocahontas i Johnem Smithem rodzi się uczucie. Jak wszystko się zakończy? Sami zobaczcie!

 Pocahontas

 Fot. Walt Disney Pictures

8. Dawno temu w trawie

Przenosimy się na łono przyrody i poznajemy życie oraz rozterki mrówek. Największym problemem, z którym muszą uporać się nasi miniaturowi przyjaciele są koniki polne. Koniki polne wymuszają od mrówek haracz – jedzenie na zimę. Jak wszystko się potoczy? Nieoczekiwanych zwrotów akcji nie zabraknie, dajemy słowo.

 Dawno temu w trawie

Fot. Walt Disney Pictures

9. Shrek

Z mrowiska przenosimy się na bagno, na bagno Shreka oczywiście. Wszystkie części omawianego filmu animowanego są godne polecenia. Shrek to wspaniała opowieść o miłości i prawdziwej przyjaźni. Niezwykle sympatyczni bohaterowie, wśród których obowiązkowo wymienić musimy Osła i Kota w Butach, przeżywają różne perypetie. 

Shrek

  Fot. DreamWorks Animation 

10. Zakochany kundel 

Które dziecko nie lubi zwierząt? Zakochany kundel to bajka o uroczych psiakach, które rozumieją więcej niż nam się wydaje, kochają i smucą się. Choć to jedna ze starszych bajek, bo aż z 1955 roku, porusza wiele istotnych i wciąż aktualnych kwestii.

Zakochany kundel

Fot. Walt Disney Productions

11. 101 dalmatyńczyków

Gdy już mowa o uroczych psiakach, obowiązkowo polecamy 101 dalmatyńczyków. Jest to opowieść o rodzinie, miłości oraz walce dobra ze złem. W bajce poznajemy Rogera, właściciela Ponga oraz  Anitę , właścicielkę suczki o imieniu  Perdita. Zarówno pomiędzy ludzką, jak i psią parą pojawia się uczucie,  wszyscy żyliby szczęśliwie, gdyby nie  czarny charakter – Cruella Demon.

101 Dalmatyńczyków

Fot. Walt Disney Productions

12. Sekretne życie zwierzaków domowych

Kolejną propozycją ze zwierzętami w roli głównej jest bajka z 2015 roku – Sekretne życie zwierzaków domowych.  Bajka powiada ona o tym, co czworonożni pupile robią, pod nieobecność właścicieli. Intryg i ciekawych przygód nie zabraknie. Idealna propozycja na rodzinne wieczory.

 Sekretne życie zwierzaków domowych

 Fot. Universal Pictures 

13.  Potwory i spółka 

Najfajniejsze bajki dla dzieci - nie mogło tutaj zabraknąć Potworów i spółki. Bajka opowiada o tym, jak to pewnego razu mała dziewczynka trafiła do Monstropolis – miasta, w którym żyją potwory – niektóre z nich okazały się jednak bardzo przyjazne i opiekuńcze, inne przeciwnie. Przygody małej dziewczynki w fabryce, w której wytwarza się energię z dziecięcego krzyku nie mają końca. Sami zobaczcie.

 Potwory i spółka

Fot. Walt Disney Pictures

14. Tarzan

Nadszedł czas na Tarzana, a więc na egzotyczną dżunglę i dzikie zwierzęta. Jak dziecko wychowane przez małpy odnajdzie się  w dżungli? A jak poradzi sobie w otoczeniu ludzi? Pozycja warta polecenia. 

Tarzan

Fot. Walt Disney Pictures

15. Lilo i Stich

Przenosimy się na Hawaje. Tutaj możemy śledzić przygody pięcioletniej dziewczynki, która zaprzyjaźniła się z… kosmitą! Niezwykłe perypetie tej pary z pewnością zainteresują zarówno najmłodszych, jak i nieco starszych.

 Lilo i stich

Fot. Walt Disney Pictures

16. Ralph Demolka

Czas na nieco młodszą animację, bo z 2018 roku. Główny bohater, niezbyt lubiany, ale bardzo sympatyczny Ralph poznaje energiczną dziewczynkę – Wandelopę. Wspólnie odkrywają czym jest prawdziwa przyjaźń i, że jest ona warta o wiele więcej niż tytuły i nagrody. Nie będziemy zdradzać szczegółów, powiemy tylko, że jeśli chodzi o najnowsze i najlepsze bajki dla dzieci to pozycja obowiązkowa. 

Ralph Demolka

Fot. Walt Disney Pictures

17. Madagaskar

Świat zwierząt jest naprawdę fascynujący! A jeśli chodzi o najfajniejsze bajki dla dzieci o zwierzętach to Madagascar jest godny polecenia. Bajka przedstawia perypetie lwa, zebry, hipopotama i żyrafy, które z nowojorskiego zoo nagle i nieoczekiwanie trafiają do dżungli. Jak sobie poradzą? Gwarantujemy, że będziecie zaskoczeni i bardzo rozbawieni.  Miłego oglądania!

Madagaskar

 Fot. DreamWorks Pictures

18.  Pingwiny z Madagaskaru

Zabawne pingwiny z całkowicie zwariowanymi pomysłami i nietuzinkowym poczuciem humoru – chcecie je poznać? Kowalski, Rikko, Skipper i Szeregowy to komandosi, którzy stają do walki ze złą ośmiornicą, której celem jest usunięcie wszystkich pingwinów.

 Pingwiny z Madagaskaru

Fot. DreamWorks Pictures

19. Gdzie jest Nemo?

Jeśli już mówimy o zwierzętach, które z dnia na dzień zmieniają środowisko to Gdzie jest Nemo? jest obowiązkową propozycją. Mały Nemo jednego dnia pływa w oceanie, a drugiego w akwarium w gabinecie dentystycznym. Na wielkie poszukiwania wyrusza między innymi Merlin – tata rybki oraz Dory, która cierpi na bardzo ciekawą przypadłość. Warto obejrzeć!

 Gdzie jest Nemo?

Fot. Walt Disney Pictures

20. Mała Syrenka

Gdy chodzi o podwodny świat, to warto tutaj wspomnieć o Małej Syrence. Ariel – najmłodsza z 7 z córek Trytona, marzy, by należeć do świata ludzi. Gdy ratuje życie pewnemu  młodzieńcowi, pragnie tego jeszcze bardziej.  Aby jej marzenie ziściło się, zawiera pakt z morską wiedźmą Urszulą. Co z tego wyniknie?

 Mała syrenka

 Fot. Walt Disney Pictures

21. Iniemamocni 

Każdy maluch marzy o tym, by zostać superbohaterem! W bajce poznamy niezwykłą rodzinę Iniemamocnych, na którą czeka wyjątkowe zadanie. Dlaczego rodzina Iniemamocnych nie jest standardową rodziną i, czy poradzi sobie z wyznaczonym zadaniem?

Iniemamocni

Fot. Pixar Animation Studios

22. Toy Story

Wyjątkowa bajka o… zabawkach. Problemy, pomysły, a także poczucie humoru zabawek z pewnością Was zaskoczą i dostarczą wielu pozytywnych emocji. W bajce poznajemy  kowboja Chudego, astronautę Buzza Astrala, Pana Bulwę, jamnika Cienkiego i wiele innych sympatycznych postaci. Ważnym bohaterem jest też Andy – właściciel zabawek oraz Sid, który niszczy i torturuje swoje zabawki. Jak najpiekniejsze bajki dla dziecie to Toy Story jest pozycją obowiązkową. 

Toy Story

Fot. Walt Disney Pictures

23. Minionki

Wesołe, zwariowane, przesympatyczne i żółte – tak możemy opisać tytułowe Minionki, Kevina, Stuarta i Boba. Minionki wyruszają w bardzo ekscytującą podróż, co je czeka? Zachęcamy do oglądania! Dobra zabawa gwarantowana.

 Minionki

 Fot. Universal Pictures 

24. Książę Egiptu

Znów nieco cofniemy się w przeszłość, bo Książę Egiptu to bajka z 1998 roku. Poznajemy tutaj historię Mojżesza oraz uwolnienia Żydów z niewoli Faraona. Poruszane są tutaj takie kwestie jak miłość, wiara, czy zaślepienie władzą.

 Książę Egiptu

  Fot. DreamWorks Animation 

25. Zaplątani

 Zaplątani to kolejna warta uwagi propozycja. Bajka w oryginalny sposób przedstawia losy znanej od dawna roszpunki. Tytułowa bohaterka cały czas spędza w wieży, w której  więzi ją zła kobieta. Pewnego dnia roszpunka poznaje złodziejaszka Flynna i wszystko się zmienia.

 Zaplątani

 Fot. Walt Disney Pictures

26. Opowieść Wigilijna Myszki Miki

Niezwykle wzruszająca opowieść o skąpcu, bezdusznym bankierze Ebenezerze Scrooge'u, którego w Wigilie odwiedzają trzy duchy. Opowieść Wigilijna Myszki Miki jest  bardzo dobrą propozycją zarówno dla najmłodszych, jak i nieco starszych. Doskonale pokazuje jakie wartości są w życiu najważniejsze.

 Opowieść Wigilijna Myszki Miki

 Fot. Walt Disney Pictures

27. Piękna i Bestia

Nie najnowsza, ale bardzo pouczająca bajka. Opowiada o okrutnym księciu, którego wróżka zmienia w odrażającą bestię. Czy można zdjąć urok? Tak! Nim opadną płatki czarodziejskiej róży, ktoś musi ujrzeć w bestii człowieka. Czy uda się to pięknej Belli, która zmuszona jest zamieszkać z bestią?

 Piękna i bestia

Fot. Walt Disney Pictures

28. Merida Waleczna

Był okrutny książę, więc czas na księżniczkę – i to księżniczkę inną niż wszystkie! Dlaczego  Merida tak się wyróżnią? Jest złośliwa, zadziorna i twardo stąpa po ziemi. Nie czeka też na księcia, przeciwnie, aby uniknąć zamążpójścia wyrusza w podróż. Co ją spotka? Warto zobaczyć!

 Merida Waleczna Fot. Walt Disney Pictures

29. Odlot

Odlot to wspaniały film animowany z 2009 roku. Opowiada o sprzedawcy balonów, który zdecydował się dotrzeć do Ameryki Południowej. Ów staruszek skonstruował pojazd latający za swojego domu i balonów. Czy uda się mu zrealizować marzenie? Jakie przygody go czekają?

 Odlot

 Fot. Walt Disney Pictures

30. Dobry dinozaur

Nieco nowsza propozycja, z 2015 roku. Z bajki dowiemy się jakby wyglądało życie na ziemi, gdyby dinozaury nie wyginęły. Będziemy uczestnikami przygody patozaura - Bąbla, który zaprzyjaźnia się z małym chłopcem.

Dobry dinozaur

 Fot. Walt Disney Pictures

Najfajniejsze bajki - podsumowanie

 1. Król lew
 2. Epoka lodowcowa 
 3. Kraina lodu
 4. Anastazja
 5. Dzwonnik z Notre Dame
 6. Mulan
 7. Pocahontas
 8. Dawno temu w trawie
 9. Shrek
 10. Zakochany kundel
 11. 101 dalmatyńczyków
 12. Sekretne życie zwierzaków domowych
 13. Potwory i spółka
 14. Tarzan
 15. Lilo i Stich
 16. Ralph Demolka
 17. Madagaskar
 18. Pingwiny z Madagaskaru
 19. Gdzie jest Nemo?
 20. Mała Syrenka 
 21. Iniemamocni
 22. Toy Story
 23. Minionki
 24. Książę Egiptu
 25. Zaplątani
 26. Opowieść wigilijna Myszki Miki
 27. Piękna i Bestia
 28. Merida Waleczna
 29. Odlot
 30. Dobry dinozarł

Jak przygotowaliśmy nasz ranking bajek? 

Aby przygotować ranking, w którym każdy z Was będzie mógł znaleźć najlepsze bajki dla dzieci zebraliśmy informacje zarówno od najmłodszych, jak i od nieco starszych miłośników bajek. To właśnie opinie wielu osób pomogły nam zebrać na jednej liście najlepsze propozycje. Oczywiście sami jesteśmy  fanami różnego typu filmów animowanych i kierowaliśmy się też własnymi spostrzeżeniami. Mamy nadzieję, że nasze propozycje przypadły Wam do gustu. 

Jakie jeszcze inne bajki polecamy?

Przedstawione powyżej bajki dla dzieci to oczywiście nie wszystkie filmy animowane, które warto obejrzeć. Polecamy również takie bajki jak: Ruchomy zamek Hauru, Rio, Gdzie jest Dory, Balerina, Koralina i tajemnicze drzwi, Piorun i magiczny dom, Horton słyszy Ktosia - moglibyśmy wymieniać bez końca. Podpowiadamy też, że wciąż pojawiają się wyjątkowe propozycje bajek dla dzieci, warto więc uważnie śledzić wszelkie nowości. 

Stwórz wiadomość
Podaruj radość
Ta strona wykorzystuje pliki cookie Więcej›. Korzystanie z serwisu oznacza zgodę na ich zapis na tym urządzeniu. Możesz to zmienić w swojej przeglądarce.
Witaj w domu Mikołaja
Zamów Nowy film 2019 i odbierz swój rabat
Niepoprawny adres email.
Ups! Twój adres jest już w naszej bazie.
Przepraszamy, wystąpił błąd.
Odebrało już 452844 osób
NewsletterZapisując się tutaj wyrażasz zgodę na otrzymywanie naszego newslettera z ofertami rabatowymi.

W każdej chwili możesz się wypisać z tej listy korzystając z linka w mailach od Elfi lub zaznaczając taką opcję na swoim koncie (jeśli je posiadasz). Więcej informacji znajdziesz na stronie Regulamin.
Już prawie gotowe...
Podaj nam swoje imię
Wysłaliśmy rabat na Twojego maila.