Używasz przestarzałej przeglądarki internetowej. Proszę zaktualizuj swoją przeglądarkę dla zapewnienia poprawnego wyświetlania strony.

Przejdź do treści

Laponia - Siedziba Świętego Mikołaja

20.02.2018

Laponia - Siedziba Świętego Mikołaja

CZY MIKOŁAJ MIESZKA W LAPONII?

Kto z nas nie słyszał w dzieciństwie, że brodaty święty, który co rok w grudniową noc odwiedza grzeczne dzieci przybywa ze swej śnieżnej krainy Laponii? Laponia, ustanowiona i powszechnie akceptowana na całym świecie jako siedziba Mikołaja, to faktycznie istniejący teren o ogromnej powierzchni, który obejmuje część ziem należących do Finlandii, Norwegii, Szwecji a także rosyjski Półwysep Kolski.

Rovaniemi – miasto mikołajowych atrakcji

Także na obszarze Laponii znajduje się fińska miejscowość Rovaniemi, która usytuowana jest tuż pod kołem podbiegunowym. W niej znajduje się popularna wioska świętego Mikołaja. Zgodnie z kultywowaną od wieków tradycją, to właśnie z tego punktu na mapie brodaty dobroczyńca obdarowujący maluchy, co sezon wyrusza w swą daleką podróż na saniach ciągniętych przez stado reniferów z worem pełnym prezentów. Co ciekawe, istnieje konkretny adres, pod który wysyłane są rok rocznie listy pisane do Mikołaja. Wszyscy zainteresowani skierowaniem swych najskrytszych próśb do Świętego mogą kierować koperty na Tähtikuja 1, Rovaniemi 96930 Arctic Circle, Laponia. Systematycznie przybywa tu wedle szacunków praktycznie pół miliona listów przed każdym Bożym Narodzeniem. Przeważnie na adresowanie listów do Mikołaja stacjonującego w Rovaniemi decydują się Japończycy, Chińczycy, Brytyjczycy oraz również Polacy.

Dzieje fińskiego adresu

Historię o tym, że Mikołaj mieszka w Laponii wymyślił niejaki Markus Rautio – spiker radiowy, który puścił w eter opowiastkę o zamieszkiwaniu Świętego na Wzgórzu Ucho a więc graniczącej z Rosją górze Korvatunturi, skąd rzekomo szczodry brodacz wsłuchiwał się w życzenia grzecznych maluchów. W 1940 roku, po wojnie fińsko-sowieckiej, wyżej wymienione miejsce zaczęło pełnić rolę punktu granicznego, więc siedzibę Mikołaja nieco „przesunięto”, sprowadzając ją właśnie do Rovaniemi. Z kolei w latach 80-tych minionego stulecia stworzono w tej miejscowości prawdziwą krainę Świętego.

Bajkowy park świąteczny

Z Mikołajem każdy chętny może spotkać się za darmo, przybywając do jego oryginalnej wioski. Pełen atrakcji park rozrywki jest czynny co dzień, poza świętami państwowymi. Niestety Mikołaj niedostępny jest w Boże Narodzenie, bo jak głosi legenda – to wtedy jest najbardziej zapracowany, rozdając świąteczne upominki. Na spotkanie z prawdziwym Mikołajem da radę się umówić jednak nawet w sezonie letnim. Przybyli na miejsce nie od razu kierują się do miłego staruszka, ale najpierw dość długo stoją w kolejce pełnej oczekujących z całego świata. Gdy nastanie wreszcie ten z niecierpliwością wyczekiwany moment, siwobrody zaprasza do swej chatki, gdzie z uśmiechem na ustach składa życzenia oraz ucina sobie krótką pogawędkę z przybyłym. Na koniec odwiedzający Świętego otrzymuje darmową pamiątkową fotografię robioną przez elfy.

Nie tylko Mikołaj

Kusząc się na podróż do Laponii, atrakcji z pewnością będzie więcej niż tylko spotkanie ze Świętym i zwiedzenie jego wioski. Niedaleko Rovaniemi jest mnóstwo reniferów, na których można zafundować sobie przejażdżkę. Organizowane są także kuligi z zaprzęgami psów husky oraz ekscytujące zjazdy na oponach odbywające się na specjalnie do tego celu przygotowanym torze. Wyśmienite, gorące napoje serwowane są natomiast w robiącym oszałamiające wrażenie lodowym barze, zaś dla miłośników zimowych sportów prawdziwą gratką okaże się olbrzymie lodowisko przeznaczone głównie do szaleństwa na łyżwach. Słynna na całą Laponię jest też Szkoła Elfów znajdująca się w Santa Park, gdzie można nauczyć się m.in. elfowej kaligrafii.

Stwórz wiadomość
Podaruj radość
Ta strona wykorzystuje pliki cookie Więcej›. Korzystanie z serwisu oznacza zgodę na ich zapis na tym urządzeniu. Możesz to zmienić w swojej przeglądarce.
Chcesz rabat na darmową dostawę listu?
Zapisz się i odbierz rabat
Niepoprawny adres email.
Ups! Twój adres jest już w naszej bazie.
Przepraszamy, wystąpił błąd.
Przepisz wynik działania: 4 + 1
Newsletter Zapisując się tutaj wyrażasz zgodę na otrzymywanie naszego newslettera z ofertami rabatowymi.

W każdej chwili możesz się wypisać z tej listy korzystając z linka w mailach od Elfi lub zaznaczając taką opcję na swoim koncie (jeśli je posiadasz). Więcej informacji znajdziesz na stronie Regulamin.
Wklej kod w koszyku aby dostać zniżkę