Używasz przestarzałej przeglądarki internetowej. Proszę zaktualizuj swoją przeglądarkę dla zapewnienia poprawnego wyświetlania strony.

Przejdź do treści

Kierunek "Francja"! Święta po francusku

25.06.2019

ŚWIĘTA WE FRANCJI

Francja jest nie bez powodu opisywana jako jeden z najpiękniejszych krajów świata. Słynąca z bagietek i kreowania mody, ma do zaoferowania kilka dodatkowych atrakcji w zimowym sezonie. Niektóre z nich mogą Cię zaskoczyć!

www.fodors.com

Wieża Eiffla zimą. Paryż.  źródło: www.fodors.com

24 grudnia jest najważniejszym dniem podczas obchodzonych przez większość Francuzów świąt. Wigilia - e réveillon de Noël – jest czasem rodzinnych spotkań i celebrowania wspólnie spędzanego czasu. Stoły uginają się pod ciężarem świątecznych dań.

We francuskim domu zasiadając do stołu podczas Wigilii możemy spodziewać się podania przystawki, którą zazwyczaj jest foie gras, wędzony łosoś lub ostrygi. W roli głównych dań odnajdziemy na stole takie przysmaki jak pasztet z gęsich wątróbek oraz indyk. Na deser podawana jest tradycyjna, zakupiona lub ręcznie robiona przez domowników, rolada la bûche de Noël. Niektórzy, wg statystyk całe 12% Francuzów, po tak sycącej kolacji znajduje mimo to miejsce na dodatkową czekoladę (warto wiedzieć, że we Francji przeciętny obywatel spożywa aż 7 kilogramów czekolady rocznie!).

Papa Noël, czyli Święty Mikołaj, odwiedza również francuskie dzieci obdarowując te grzeczne prezentami. Tradycyjnie przynosi prezenty w wielkim czerwonym worze zalegającym na saniach, lecz nie tylko. Idąc z duchem czasu Mikołaj ma jeszcze dwa dodatkowe asy w swoim rękawie, a mianowicie List od Mikołaja i Wideo od Mikołaja, które zdecydowanie umacniają wiarę w brodatego starszego pana z Laponii.  Co ciekawe, Mikołaj ma we Francji dodatkowego pomocnika, cioteczkę Airie - tante Airie -, której wiatr przynosi prosto do ucha marzenia wypowiadane przez dzieci.

Prócz tradycyjnych kolend podobnych do tych, które wielokrotnie słyszymy także w Polsce, we francuskim domu rozbrzmiewa najczęściej Petit Papa Noel w wykonaniu Tino Rossiego. Można by rzec, że jest ona rozpoznawana przez niemal każdego Francuza (dzieci uczą się jej na zajęciach w szkole), zatem nie dziwi fakt, iż bez trudu przychodzi im zanucenie chociażby głównej melodii. Piosenka opowiada o śpiewającym dziecku, które kieruje swoje prośby do Mikołaja, aby ten nie zapomniał zostawić dla niego prezentów.  Do nie mniej znanych przebojów świątecznych należą Mon beau sapin oraz Vive le vent. O dziwo świetnie przyjęła się także anglojęzyczna wersja popularnego Jingle Bells.

Mikołaj na świątecznym jarmarku źródło: www.elfisanta.fr 

Na jakie jeszcze atrakcje możesz liczyć odwiedzając Francję w świątecznych czasie? Pięknie zdobione kalendarze adwentowe (Le printemps Haussmann).

www.mariefrance.fr

Świąteczny market. źródło: www.mariefrance.fr

Obierając kierunek na świąteczne stoiska warto odnaleźć wstawy une creche de Noel, czyli ręcznie robionych szopek bożonarodzeniowych, które są małymi dziełami sztuki. Na bazarku natkniemy się standardowo na produkty regionalne, tradycyjne francuskie jedzenie i ozdoby świąteczne.

www.fodors.com

Ręcznie robiona szopka bożonarodzeniowa. źródło:www.fodors.com

Powracając z mszy zmarznięci do domów, Francuzi rozpalają kominki w swoich domach. Rozpalają je jednak nie byle czym, a specjalnie wyselekcjonowanymi kłodami Yule logs (Chsristmas block). Źródła podają, iż zwyczaj ten ma swoje korzenie w pogańskich wierzeniach German. Drewno powinno palić się, w miarę możliwości, całą noc, a na stole powinny zostać pozostawione jedzenie oraz picie, tak aby odwiedzający przypadkiem domostwo (w domyśle Jezus i Maryja), mogli nabrać sił i odpocząć. Co zaś, jeśli w domu akurat nie ma kominka? Żaden problem! Wystarczy pozostawić zapalone świece.

Jeśli nie planujesz osobiście wybrać się do Francji, ale chcesz podarować mieszkającym tam rodzinie i przyjaciołom odrobinę magii, warto zajrzeć na stronę www.elfisanta.fr, gdzie znajdziesz pisane osobiście przez Mikołaja listy oraz nagrywane przez niego widea. Mikołaj i jego elfy jak zawsze gwarantują najwyższą jakość.

Stwórz wiadomość
Podaruj radość
Ta strona wykorzystuje pliki cookie Więcej›. Korzystanie z serwisu oznacza zgodę na ich zapis na tym urządzeniu. Możesz to zmienić w swojej przeglądarce.
Chcesz rabat na darmową dostawę listu?
Zapisz się i odbierz rabat
Niepoprawny adres email.
Ups! Twój adres jest już w naszej bazie.
Przepraszamy, wystąpił błąd.
Przepisz wynik działania: 1 + 3
Newsletter Zapisując się tutaj wyrażasz zgodę na otrzymywanie naszego newslettera z ofertami rabatowymi.

W każdej chwili możesz się wypisać z tej listy korzystając z linka w mailach od Elfi lub zaznaczając taką opcję na swoim koncie (jeśli je posiadasz). Więcej informacji znajdziesz na stronie Regulamin.
Wklej kod w koszyku aby dostać zniżkę