Używasz przestarzałej przeglądarki internetowej. Proszę zaktualizuj swoją przeglądarkę dla zapewnienia poprawnego wyświetlania strony.

Przejdź do treści

Jakie listy dostaję?

13.08.2019

Jakie listy dostaję?

Każdego roku, gdy zbliżają się święta Bożego Narodzenia listonosz dostarczający listy do mojej pracowni (zwanej pracownią Świętego Mikołaja) ma bardzo trudne zadanie. Zazwyczaj przyjeżdża on ciężarówką, wypełnioną po brzegi wielkimi workami. Listy, jakie otrzymuję są przeróżne. Czytając je zaobserwować można wszelkie istniejące na świecie charaktery pisma.

Oprócz umiejętności odczytywania różnych większych lub mniejszych bazgrołów wykazać muszę się znajomością praktycznie każdego języka. Piszą do mnie bowiem oczywiście dzieci z całego świata. Dostaję listy na szarym papierze, w zwykłych kopertach, jednak o bogatej treści, która całkowicie przyćmiewa zapisywane starannym pismem kolorowe kartki od innych dzieci. Zdarza się kolorowa lub pachnąca papeteria, kartki pocztowe, maleńkie karteczki zapisane tak zwanym drobnym maczkiem. Niektóre dzieci wypisują całą listę interesujących je przedmiotów i proszą mnie o dokonanie wyboru, inne, które również zamieszczają całą listę, oczekują, że wszystkie zabawki, o które poprosiły, zostaną do nich dostarczone. Coraz częściej pojawiają się listy drukowane, co pewnie wynika z ciągłego postępu, jaki kieruje współczesnym światem, a więc i żyjącymi na nim dziećmi. Wśród listów odnajduję również obrazki, jeśli nie jest dołączona do nich żadna kartka z treścią lub są one podpisane dosyć niezgrabnym pismem, wnioskuję, że przygotowane zostały przez młodsze dzieci, które nie potrafią jeszcze pisać.

Listy pisane, które dostaję, podzielić można na długie i krótkie. Niektóre dzieci puszczają wodze fantazji i opowiadają mi co działo się w ich życiu przez cały rok, inne natomiast ograniczają się wyłącznie do przekazania mi swojej prośby, jeszcze inne najwyraźniej nie mają pojęcia, co mogłyby mi powiedzieć i przesyłają tylko świąteczne życzenia. Ku mojemu zaskoczeniu od czasu do czasu trafiam na listy od dorosłych. Jak największą ilość listów staram się przeglądać i rozpatrywać samodzielnie, jednak w niektórych latach jest ich tak wiele, że niezbędna okazuje się pomoc. Przychodzą z nią moi niezawodni asystenci, którzy kierując się moimi wskazówkami odpowiednio sortują wszystkie listy i przekazują dalej. Dom Świętego Mikołaja w okresie świąt pachnie listami pochodzącymi z najróżniejszych krańców świata – jest to wyjątkowo niezwykły zapach, którego nie da się opisać słowami.

Stwórz wiadomość

Podaruj radość

Ta strona wykorzystuje pliki cookie Więcej›. Korzystanie z serwisu oznacza zgodę na ich zapis na tym urządzeniu. Możesz to zmienić w swojej przeglądarce.
Witaj w domu Mikołaja
Zamów Nowy film 2019 i odbierz swój rabat
Niepoprawny adres email.
Ups! Twój adres jest już w naszej bazie.
Przepraszamy, wystąpił błąd.
Odebrało już 452205 osób
NewsletterZapisując się tutaj wyrażasz zgodę na otrzymywanie naszego newslettera z ofertami rabatowymi.

W każdej chwili możesz się wypisać z tej listy korzystając z linka w mailach od Elfi lub zaznaczając taką opcję na swoim koncie (jeśli je posiadasz). Więcej informacji znajdziesz na stronie Regulamin.
Już prawie gotowe...
Podaj nam swoje imię
Przepisz wynik działania: 4 + 2
Wysłaliśmy rabat na Twojego maila.