Używasz przestarzałej przeglądarki internetowej. Proszę zaktualizuj swoją przeglądarkę dla zapewnienia poprawnego wyświetlania strony.

Przejdź do treści

Gdzie mieszka Święty Mikołaj?

13.08.2019

Gdzie mieszka Święty Mikołaj?

Gdzie mieszka Mikołaj? Im bliżej są święta Bożego Narodzenia, tym częściej rodzice małych dzieci słyszą pytania o Świętego Mikołaja. Skąd bierze prezenty, jak udaje mu się dotrzeć jednej nocy do wszystkich dzieci, a przede wszystkim kluczowe: gdzie on mieszka?? Nie wiesz, co odpowiadać pociechom? A może ty też chcesz się dowiedzieć wszystkiego o Mikołaju? W takim razie ten artykuł jest dla ciebie!

Dawno, dawno temu pewien Mikołaj mieszkał w Mirze na południu obecnej Turcji. Był to dobrotliwy biskup, który bardzo troszczył się o biednych, a ze względu na swoje zasługi i związane z jego życiem cuda, został uznany za świętego oraz patrona żeglarzy, piekarzy, złodziei i jeszcze kilku innych grup. Według jednej z legend biskup był bardzo hojny i zdarzyło mu się kiedyś wrzucić przed komin sakiewki z pieniędzy dla trzech córek biednego szlachcica. Sakiewki wpadły podobno prosto do butów ustawionych do wysuszenia przed kominkiem. To właśnie dlatego 6 grudnia, w rocznicę śmierci biskupa, obdarowujemy bliskich drobnymi upominkami wkładanymi do butów lub do skarpet powieszonych przy kominku. Ale choć dziś uznaje się tureckiego Mikołaja za pierwowzór Świętego Mikołaja, to jednak od obdarowywania biednych do rozdawania upominków dzieciom w Wigilię Bożego Narodzenia droga była daleka…

Legenda od nowa

W latach 30. XX wieku legenda Mikołaja odżyła za sprawą pewnego dużego producenta napojów, który w swojej zimowej reklamie wykorzystał wizerunek dobrotliwego brodacza. Mniej więcej w tym samym czasie, w Finlandii pewien dziennikarz prowadził audycję dla dzieci o Świętym Mikołaju, w której zdradził jego adres w Laponii. Wybrał na jego dom górę Korvatunturi, czyli Ucho na terenie, który rzekomo też przypominał kształtem ucho zajęcze, dzięki czemu elfy mogły podsłuchiwać marzenia dzieci. Miało to sens – biegun północny był idealnym miejscem dla Mikołaja, elfów i reniferów. Krótko potem Święty Mikołaj stał się tak popularny na całym świecie, a zwyczaj obdarowywania dzieci prezentami w Wigilię tak powszechny, że konieczne stało się urządzenie mu biura, które z czasem przerodziło się w całą wioskę. Góra Korvatunturi okazała się jednak trudno dostępna, dlatego od 1985 roku Mikołaj mieszka około 8 kilometrów od Rovaniemi. Jego dom, biuro i cała wioska to atrakcja turystyczna, której zwiedzanie jest dość kosztowne, ale też jest dla dzieci niezapomnianą przygodą. Można tam Świętego Mikołaja odwiedzać przez cały rok! Tam też można kierować listy z życzeniami. Dokładny adres Mikołaja w Finlandii to: Santa Claus Santa Claus Main Post Office FI-96930 Arctic Circle FINLAND  

Inne lokalizacje

Co ciekawe, na całym świecie powstało kilka podobnych miejsc do Rovaniemi. Mikołaj ma swój dom w miejscowości North Pole na Alasce w USA, biuro w mieście Nuuk na Granlandii, są dwie mikołajowe lokalizacje w Norwegii w miejscowościach Drobak i Savalen, jedna w Himmelpfort w Niemczech, a kilka biur można znaleźć nawet na terenie Polski, m.in. w Kołacinku i w okolicach Srebrnej Góry. Niektóre czynne są przez cały rok, inne tylko w okresie przedświątecznym. Odbywają się tam wycieczki przedszkolaków i uczniów, którzy marzą, żeby choć raz wyszeptać swoje marzenie na ucho prawdziwemu Mikołajowi. Niestety, nie każdy ma możliwość złożenia takiej wizyty osobiście, ale na szczęście przez internet można także zamówić list od Świętego Mikołaja, który na pewno także sprawi dzieciom dużo radości!

Stwórz wiadomość
Podaruj radość
Ta strona wykorzystuje pliki cookie Więcej›. Korzystanie z serwisu oznacza zgodę na ich zapis na tym urządzeniu. Możesz to zmienić w swojej przeglądarce.
Witaj w domu Mikołaja
Zamów Nowy film 2019 i odbierz swój rabat
Niepoprawny adres email.
Ups! Twój adres jest już w naszej bazie.
Przepraszamy, wystąpił błąd.
Odebrało już 452205 osób
NewsletterZapisując się tutaj wyrażasz zgodę na otrzymywanie naszego newslettera z ofertami rabatowymi.

W każdej chwili możesz się wypisać z tej listy korzystając z linka w mailach od Elfi lub zaznaczając taką opcję na swoim koncie (jeśli je posiadasz). Więcej informacji znajdziesz na stronie Regulamin.
Już prawie gotowe...
Podaj nam swoje imię
Przepisz wynik działania: 8 + 7
Wysłaliśmy rabat na Twojego maila.