Używasz przestarzałej przeglądarki internetowej. Proszę zaktualizuj swoją przeglądarkę dla zapewnienia poprawnego wyświetlania strony.

Przejdź do treści

Dziadek Mróz: wschodni Święty Mikołaj

12.06.2016

Dziadek Mróz: wschodni Święty Mikołaj

Powszechnie uznaje się, że to Święty Mikołaj ma monopol na rozdawanie prezentów zimą, jednak tak naprawdę, to w zależności od rejonu świata jego funkcję pełnią różne postaci. W krajach bloku wschodniego, ze szczególnym uwzględnieniem dawnego Związku Radzieckiego, kimś takim był (i jest) Dziadek Mróz.

Jak wygląda Dziadek Mróz?

Dziadek Mróz

Z pozoru Dziadek Mróz wygląda niemalże jak Święty Mikołaj – nosi czerwony strój, ma siwą brodę, jest potężnie zbudowany i też przemieszcza się za pomocą sań. Podobieństwa te są jednak pozorne. Jego kożuch może być niebieski lub srebrny, a nie czerwony, brodę ma znacznie dłuższą niż Mikołaj, wydaje się być wielki, ale to efekt grubych ubrań, a jego zaprzęg ciągną konie zamiast reniferów.

W dodatku Dziadek Mróz porusza się po ziemi, nie po niebie, a zamiast po cichu wchodzić przez komin, woli zapukać do drzwi i osobiście dać prezent.  

Różnice pomiędzy Dziadkiem Mrozem a Świętym Mikołajem

Kolejną różnicą jest dzień wręczania prezentów. Mikołaj pojawia się w Wigilię Bożego Narodzenia, natomiast Dziadek podarunki rozdaje w Nowy Rok. To dlatego, że Dziadek Mróz jest kimś w rodzaju świeckiego odpowiednika Świętego Mikołaja. Inne są także ich towarzyszki – Mikołaj czasem lata z panią Mikołajową, podczas gdy Dziadek Mróz zabiera ze sobą swoją wnuczkę Śnieżynkę.  

Skąd wziął się Dziadek Mróz?

Sam Dziadek Mróz wywodzi się z dawnych opowieści, w których był postrzegany jako czarnoksiężnik lubujący się w zamrażaniu ludzi i porywaniu dzieci. Z czasem jego wizerunek znacząco się zmienił i został złagodzony, aby w XIX wieku stać się najbardziej rozpoznawalną postacią w Imperium Rosyjskim, która rozdawała prezenty dzieciom.

Gdzie mieszka Dziadek Mróz?

Wielki Ustiugu siedziba Dziadka Mroza

W ostatnich latach Rosja stara się umiejętnie kultywować pamięć o Dziadku Mrozie – od 2005 roku w dniu 18 listopada obchodzone są jego urodziny, a w 1998 roku ogłoszono, że mieszka on w Wielkim Ustiugu, mieście na północy Rosji.

Wschodni odpowiednik Świętego Mikołaja

Jak już wspomnieliśmy powyżej, wschodnim odpowiednikiem naszego ulubionego świętego, czyli Świętego Mikołaja, jest Dziadek Mróz.

Postać Dziadka Mroza znana nam jest z rosyjskiego folkloru. Zgodnie z ludowymi opowieściami, Dziadek Mróz nie pałał sympatią do nikogo, zwłaszcza do dzieci, porywał maluchy i zamrażał ludzi.

dziadek mroz

Z czasem jednak, gdy organizowanie choinek i innych świątecznych imprez stało się bardzo popularne, podarunki zebranym wręczał nie kto inne, ale właśnie Dziadek Mróz ‒ stopniowo zyskiwał on sympatię zarówno małych, jak i dużych. 

Różnice pomiędzy Dziadkiem Mrozem a Świętym Mikołajem

To nie koniec różnic. Święty Mikołaj nosi czerwoną czapkę z białym pomponem, zawsze też pamięta o porządnym pasku. Dziadek Mróz ma natomiast futrzaną czapkę uszankę i  przepasany jest eleganckim sznurkiem.

Stwórz wiadomość
Podaruj radość
Ta strona wykorzystuje pliki cookie Więcej›. Korzystanie z serwisu oznacza zgodę na ich zapis na tym urządzeniu. Możesz to zmienić w swojej przeglądarce.