Używasz przestarzałej przeglądarki internetowej. Proszę zaktualizuj swoją przeglądarkę dla zapewnienia poprawnego wyświetlania strony.

Przejdź do treści

Blog

30.09.2016

Dziadek Mróz: wschodni Święty Mikołaj?

dziadek mroz

Powszechnie uznaje się, że to Święty Mikołaj ma monopol na rozdawanie prezentów zimą, jednak tak naprawdę, to w zależności od rejonu świata jego funkcję pełnią różne postaci. W krajach bloku wschodniego, ze szczególnym uwzględnieniem dawnego Związku Radzieckiego, kimś takim był (i jest) Dziadek Mróz.  

Z pozoru Dziadek Mróz wygląda niemalże jak Święty Mikołaj – nosi czerwony strój, ma siwą brodę, jest potężnie zbudowany i też przemieszcza się za pomocą sań. Podobieństwa te są jednak pozorne. Jego kożuch może być niebieski lub srebrny, a nie czerwony, brodę ma znacznie dłuższą niż Mikołaj, wydaje się być wielki, ale to efekt grubych ubrań, a jego zaprzęg ciągną konie zamiast reniferów. W dodatku Dziadek Mróz porusza się po ziemi, nie po niebie, a zamiast po cichu wchodzić przez komin, woli zapukać do drzwi i osobiście dać prezent.  

Kolejną różnicą jest dzień wręczania prezentów. Mikołaj pojawia się w Wigilię Bożego Narodzenia, natomiast Dziadek podarunki rozdaje w Nowy Rok. To dlatego, że Dziadek Mróz jest kimś w rodzaju świeckiego odpowiednika Świętego Mikołaja. Inne są także ich towarzyszki – Mikołaj czasem lata z panią Mikołajową, podczas gdy Dziadek Mróz zabiera ze sobą swoją wnuczkę Śnieżynkę.  

Sam Dziadek Mróz wywodzi się z dawnych opowieści, w których był postrzegany jako czarnoksiężnik lubujący się w zamrażaniu ludzi i porywaniu dzieci. Z czasem jego wizerunek znacząco się zmienił i został złagodzony, aby w XIX wieku stać się najbardziej rozpoznawalną postacią w Imperium Rosyjskim, która rozdawała prezenty dzieciom. W ostatnich latach Rosja stara się umiejętnie kultywować pamięć o Dziadku Mrozie – od 2005 roku w dniu 18 listopada obchodzone są jego urodziny, a w 1998 roku ogłoszono, że mieszka on w Wielkim Ustiugu, mieście na północy Rosji.

Stwórz wiadomość

Podaruj radość

Ta strona wykorzystuje pliki cookie Więcej›. Korzystanie z serwisu oznacza zgodę na ich zapis na tym urządzeniu. Możesz to zmienić w swojej przeglądarce.
Witaj w domu Mikołaja
Zamów Nowy film 2019 i odbierz swój rabat
Niepoprawny adres email.
Ups! Twój adres jest już w naszej bazie.
Przepraszamy, wystąpił błąd.
Odebrało już 565328 osób
NewsletterZapisując się tutaj wyrażasz zgodę na otrzymywanie naszego newslettera z ofertami rabatowymi.

W każdej chwili możesz się wypisać z tej listy korzystając z linka w mailach od Elfi lub zaznaczając taką opcję na swoim koncie (jeśli je posiadasz). Więcej informacji znajdziesz na stronie Regulamin.
Już prawie gotowe...
Podaj nam swoje imię
Wysłaliśmy rabat na Twojego maila.