Używasz przestarzałej przeglądarki internetowej. Proszę zaktualizuj swoją przeglądarkę dla zapewnienia poprawnego wyświetlania strony.

Przejdź do treści

Ciekawostki dotyczące stroju Świętego Mikołaja

13.08.2019

Ciekawostki dotyczące stroju Świętego Mikołaja

Każdego Roku, w okolicy Świąt Bożego Narodzenia na głównych ulicach miast, a także w witrynach sklepów możemy oglądać wizerunki Świętego Mikołaja, ubranego w biało – czerwony kostium, obszyty białym futerkiem oraz czerwoną czapkę z białym pomponem. I chociaż wspomniany wizerunek Świętego Mikołaja jest nam doskonale znany, to w praktyce wyłącznie nieliczni zastanawiają się nad pochodzeniem wspomnianego stroju. Skąd w takim razie pomysł na właśnie takie odzienie dla Świętego Mikołaja? Poznaj ciekawostki dotyczące tradycyjnego stroju Świętego Mikołaja.

Kurtka i spodnie

Czerwone spodnie i kurtka w tym samym kolorze obszyta dodatkowo białym futrem, a do tego solidny, czarny pasek ze złotą sprzączką – w ten sposób przedstawiane są obecnie główne elementy stroju Świętego Mikołaja. Skąd wziął się pomysł na wspomnianą kolorystykę? Otóż biel oraz czerwień to kolory odwołujące się bezpośrednio do barwy szat, jakie nosił prawdziwy św. Mikołaj, a więc biskup z Myry, starożytnego miasta wschodniej Licji. Zgodnie z wizerunkiem świętego przedstawianym przez większość ikon oraz obrazów, prawdziwy Mikołaj nosił na co dzień białą albę czyli po prostu szatę liturgiczną, na którą nakładał humerał w tym samym kolorze, będący – w praktyce - podłużną chustę okrywającą szyję oraz ramiona. Całość stroju wieńczył natomiast czerwony ornat, stuła o podobnej barwie i barwiony na złoto sznur, pełniący rolę paska. Jak łatwo się domyślić, wspomniana kolorystyka wywarła znaczący wpływ na strój znanego nam obecnie Świętego Mikołaja. Z czasem oczywiście wspomniane elementy ewoluowały, by ostatecznie ich miejsce zajęła właśnie kurtka oraz spodnie.

Czapka

Czerwona czapka obszyta białym futerkiem, którą wieńczy duży, biały pompon to jeden z charakterystycznych elementów stroju Świętego Mikołaja. Po co Mikołajowi czapka? Jedną z najbardziej oczywistych odpowiedzi, nasuwającą się na myśl jest po prostu ochrona przed mrozem, o jaki przecież nietrudno zimą. Czy aby na pewno? Otóż nie do końca. W praktyce bowiem wspomniany już św. Mikołaj z Myry, nosił tradycyjne okrycie głowy zarezerwowane dla biskupa, a więc mitrę, określaną również mianem infułą. Obecna czapka stanowi więc bezpośrednie nawiązanie do mitry, która również charakteryzuje się trójkątnym kształtem, zaś z jej tylnego płatu zwisają dwie, stosunkowo długie wstęgi. Oczywiście mitra św. Mikołaja utrzymana była – podobnie zresztą jak reszta szat liturgicznych noszonych przez świętego – w kolorystyce biało – czerwonej. 

Worek z prezentami

Mówi się, że Święty Mikołaj rozwozi prezenty dla dzieci w latającym wozie, który ciągnie zaprzęg zaczarowanych reniferów. Skąd więc pomysł na przedstawienie tej kultowej postaci w towarzystwie worka z prezentami, nie zaś wspomnianego wozu wypełnionego po brzegi upominkami dla najmłodszych? Otóż na przełomie III i IV wieku, a więc za życia prawdziwego św. Mikołaja, worki pełniły wiele, różnych funkcji; kupcy pakowali w nie zarówno zboże, jak i owoce czy warzywa, zaś mieszkańcom miast często służyły one w charakterze używanych obecnie toreb np. na zakupy.

Stwórz wiadomość

Podaruj radość

Ta strona wykorzystuje pliki cookie Więcej›. Korzystanie z serwisu oznacza zgodę na ich zapis na tym urządzeniu. Możesz to zmienić w swojej przeglądarce.
Witaj w domu Mikołaja
Zamów Nowy film 2019 i odbierz swój rabat
Niepoprawny adres email.
Ups! Twój adres jest już w naszej bazie.
Przepraszamy, wystąpił błąd.
Odebrało już 452205 osób
NewsletterZapisując się tutaj wyrażasz zgodę na otrzymywanie naszego newslettera z ofertami rabatowymi.

W każdej chwili możesz się wypisać z tej listy korzystając z linka w mailach od Elfi lub zaznaczając taką opcję na swoim koncie (jeśli je posiadasz). Więcej informacji znajdziesz na stronie Regulamin.
Już prawie gotowe...
Podaj nam swoje imię
Przepisz wynik działania: 1 + 4
Wysłaliśmy rabat na Twojego maila.