Używasz przestarzałej przeglądarki internetowej. Proszę zaktualizuj swoją przeglądarkę dla zapewnienia poprawnego wyświetlania strony.

Przejdź do treści

Tradycje wielkanocne dla dzieci

07.03.2022

W Polsce najbardziej spopularyzowane są Święta Bożego Narodzenia. Dzieci uwielbiają bożonarodzeniowe potrawy, prezenty, zabawy, natomiast niewielką uwagę przykładają do Świąt Wielkiej Nocy. Warto zatem przybliżyć im nieco tradycje, jakie kultywuje się podczas Świąt Wielkanocnych. Zachęcamy do przeczytania artykułu, prezentujemy w nim kilka zwyczajów wielkanocnych, o których możesz opowiedzieć swoim dzieciom.

Wiosenne zwyczaje

Nie da się ukryć, że Wielkanoc zazwyczaj przypada mniej więcej wtedy, gdy rozpoczyna się wiosna. Tradycje związane z tym świętem bardzo często dotyczą również ludycznych wierzeń. Wielkanocny powinna zatem towarzyszyć radość z powodu tego, że przyroda po raz kolejny budzi się do życia, Wiele osób decyduje się na sianie rzeżuchy, sadzenie żonkili w doniczkach i przystrajanie domu kolorowymi akcentami. Wtedy również pojawiają się bazie! Bardzo często na gałązkach bazi wieszane są wielkanocne jajka, a między cięte kwiaty umieszcza się żółte kurczaczki.

Przygotowania - malowanie pisanek

Malowanie pisanek to tradycja wielkanocna. Jest to świetny moment na to, aby spędzić z dzieckiem nieco więcej czasu. Zachęć swojego malucha do tego, aby towarzyszył Ci w robieniu pisanek. Przygotuj kilka jajek, wykonaj wydmuszki i pomalujcie wspólnie z dzieckiem je na kolory typowo wiosenne. Nie da się ukryć, że pisanki uwielbiają robić nie tylko najmłodsi, ale również nieco starsze dzieci. Wielu dorosłych również świetnie spędza czas podczas przygotowywania i dekorowania jajek.

malowanie pisanek

Święconka

Na pewno tradycją jest również święcenie pokarmów. W Wielką Sobotę do koszyczka wkłada się różnorodne produkty spożywcze, między innymi kiełbasę, chrzan, chleb, a do tego sól, wielkanocnego baranka i dość dużo jajek. Z tak przygotowanym i ładnie przystrojony koszyczkiem całe rodziny udają się do kościoła, by poświęcić ten pokarm.

Wielkanocne śniadanie

Podczas świąt bożonarodzeniowych przygotowuje się wigilię, natomiast w Wielkanoc spożywa się obfite, rodzinne śniadanie. Nie może oczywiście zabraknąć jajek! Są symbolem nowego życia i zmartwychwstania, dlatego są niezwykle istotnym akcentem podczas tych Świąt. Nie da się ukryć, że jest to główna potrawa, która kojarzy się z Wielkanocą. Na świątecznym stole pojawia się także żurek z jajkiem i białą kiełbasą, a w niektórych domach jest też barszcz biały lub zupa chrzanowa.

Lany poniedziałek

Na ten dzień chyba czekają przede wszystkim dzieci! Po Wielkanocy przychodzi tak zwany Lany Poniedziałek, śmigus-dyngus, który upływa pod znakiem przyjmowanie gości, a także skraplania ich symbolicznie wodą. Dzieci najczęściej toczą bitwy wodne, umawiając się z przyjaciółmi z podwórka. Warto pamiętać, że niegdyś na wiosnę bywało znacznie cieplej, dlatego zwyczaj ten był dużo chętniej kultywowany. Natomiast w obecnych czasach podczas trwania Wielkanocy bywa dosyć zimno. Nie da się ukryć, że śmigus-dyngus należy do tradycji słowiańskiej. Uważano, że oblewanie wodą przeciwdziała chorobom i sprzyja płodności. Choć Wielkanoc nie jest tak popularna, jak święta Bożego Narodzenia, jest kilka ciekawych i atrakcyjnych dla dzieci akcentów, również podczas trwania tych Świąt. Zachęć swoją pociechę do tego, aby przygotowała wspólnie z Tobą pisankę. Poproś ją o to, aby pomogła Ci ustroić ładnie koszyk, a także opowiedz nieco o zwyczajach polewania się wodą w Lany Poniedziałek.

Stwórz wiadomość
Podaruj radość
Ta strona wykorzystuje pliki cookie Więcej›. Korzystanie z serwisu oznacza zgodę na ich zapis na tym urządzeniu. Możesz to zmienić w swojej przeglądarce.